piątek, 16 lipca 2021 09:00

Nowy Sącz. Zamiast numeru konta firmy, podawał swój. Oszukał pracodawcę na 35 tys. zł

Autor Aleksandra Tokarz
Nowy Sącz. Zamiast numeru konta firmy, podawał swój. Oszukał pracodawcę na 35 tys. zł

Mężczyzna, odpowiedzialny w jednym z sądeckich przedsiębiorstw za sprzedaż internetową, zamiast numeru konta firmy, do przelewów podawał klientom numery swoich prywatnych rachunków. Tym sposobem oszukał pracodawcę na ponad 35 tys. złotych. Mężczyzna usłyszał od policjantów 25 zarzutów.

Policjanci, którzy na co dzień zajmują się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, kilka miesięcy temu otrzymali zgłoszenie o oszustwie, do którego doszło w jednym z przedsiębiorstw w Nowym Sączu. W toku realizowanych czynności ustalili, że to pracownik, wykorzystując zaufanie właścicieli, oszukiwał ich. - Mężczyzna, który był odpowiedzialny za sprzedaż towarów za pośrednictwem popularnych internetowych portali aukcyjnych, w wystawianych w imieniu przedsiębiorcy fakturach, zamiast numerów rachunków należących do firmy, wpisywał numery swoich prywatnych kont. W efekcie należności za sprzedawane towary wpływały do jego kieszeni - tłumaczy Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

Jak się okazało, to nie jedyny sposób, w który 27-latek oszukiwał swoich pracodawców. Mężczyzna przedstawiał im fałszywe maile, z których wynikało, że klienci chcą dokonać zwrotu towaru i proszą o przelanie pieniędzy na wskazane w tych mailach rachunki bankowe. - Oczywiście, były to w większości wymyślone sytuacje i nieistniejący kontrahenci, a podane w mailach numery kont należały do nieuczciwego pracownika. 27-latek swoim przestępczym procederem spowodował straty sięgające ponad 35 tysięcy złotych - dodaje Izworska.

W toku dochodzenia sądeccy policjanci zebrali materiał dowodowy na podstawie którego przedstawiono podejrzewanemu mężczyźnie łącznie 25 zarzutów oszustwa, a w czerwcu prokurator skierował do sądu akt oskarżenia. Za popełnione przestępstwa 27-latkowi grozi do 8 lat więzienia. Policjanci odzyskali również część pieniędzy.

Kilka dni temu, do Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu, mł. insp. dra Krzysztofa Dymury wpłynęły podziękowania za podjęte w tej sprawie działania i osobiste zaangażowanie trzech funkcjonariuszy Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu. – Szanowny Panie Komendancie czuję się zobowiązany do napisania pochwały. Pragnę podziękować z całego serca za pomoc, za wszystko co Panowie dla mnie zrobili. Życzę samych takich funkcjonariuszy! – napisał właściciel firmy.

fot. KMP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje