środa, 19 lutego 2020 11:41

Nowy Targ. Ruszyła sprawa księdza pedofila Mariana W. Jego ofiarą padło 22 chłopców

Autor Mirosław Haładyj
Nowy Targ. Ruszyła sprawa księdza pedofila Mariana W. Jego ofiarą padło 22 chłopców

W Nowym Targu ruszyła sprawa księdza Mariana W., któremu zarzuca się popełnienie 12 przestępstw o charakterze seksualnym. Jak poinformował portal wp.pl, ofiarami pedofila byli ministranci i lektorzy z parafii w których był proboszczem.

Zawiadomienie w sprawie księdza złożyła do prokuratury tarnowska kuria. W marcu zeszłego roku do nowotarskiego sądu wpłynął akt oskarżenia. Duchowny został oskarżony o popełnienie w latach 2003-2012 dwunastu przestępstw o charakterze seksualnym. Jego ofiarami padło jedenastu małoletnich, w tym siedmioro poniżej 15. roku życia. Ofiar jest jednak więcej, ponieważ śledczy ustalili, że Marian W. dopuścił się molestowania 22 chłopców. Jednak w przypadku pozostałych sprawa uległa przedawnieniu. Jedna z jego ofiar popełniła samobójstwo.

Proces będzie odbywał się nowotarskim sądzie za zamkniętymi drzwiami.

Jak podaje portal wp.pl, sprawa wyszła na jaw dopiero w 2018 r., choć już pięć lat wcześniej do kurii zgłosiła się jedna z ofiar księdza. Marian W. został wtedy odsunięty od pracy duszpasterskiej, pozbawiono go sprawowania kościelnych urzędów otrzymał zakaz pracy z dziećmi i został skierowany na leczenie. Prokuratura została powiadomiona dopiero w 2018 r., kiedy do tarnowskiej kurii zgłosiła się druga ofiara pedofila.

Ksiądz Marian W. był proboszczem kilku małopolskich parafii, m. in.: w Kiczni, Grobli, Grywałdzie, Dobrogoszczy, Szalowej i Białce Tatrzańskiej.

Fot.: Kościół św. Marcina w Grywałdzie, wikipedia.pl

Inf.: wp.pl

Podhale - najnowsze informacje