środa, 16 września 2020 06:03

Nowy zakaz lotów. Nie polecimy do Stanów i do Francji

Autor Tomasz Stępień
Nowy zakaz lotów. Nie polecimy do Stanów i do Francji

Które samoloty nie wylądują w Polsce? Jest nowe rozporządzenie rządu w tej sprawie. Zakaz lotów będzie obowiązywał od 16 do 29 września. Wczoraj został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Od dziś obowiązuje zakaz lotów z Polski do 30 krajów. Ja mówi rozporządzenie, to zakaz lądowania na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk samolotów przewożących pasażerów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium:

 1. Belize
 2. Bośni i Hercegowiny
 3. Czarnogóry
 4. Federacyjnej Republiki Brazylii
 5. Królestwa Bahrajnu
 6. Królestwa Hiszpanii
 7. Państwa Izrael
 8. Państwa Katar
 9. Państwa Kuwejt
 10. Państwa Libia
 11. Republiki Argentyńskiej
 12. Republiki Chile
 13. Republiki Francuskiej
 14. Republiki Gwatemali
 15. Republiki Hondurasu
 16. Republiki Iraku
 17. Republiki Kolumbii
 18. Republiki Kostaryki
 19. Republiki Libańskiej
 20. Republiki Malediwów
 21. Republiki Mołdawii
 22. Republiki Namibii
 23. Republiki Panamy
 24. Republiki Paragwaju
 25. Republiki Peru
 26. Republiki Surinamu
 27. Republiki Zielonego Przylądka
 28. Stanów Zjednoczonych Ameryki
 29. Wielonarodowego Państwa Boliwia
 30. Wspólnoty Bahamów.

Przez co najmniej dwa tygodnie samoloty startujące z terenu tych krajów nie będą mogły lądować na terytorium Polski. Podobnie jak w przypadku poprzednich rozporządzeń – wykaz został sporządzony w oparciu o analizę stanu epidemiologicznego w danym kraju. Uwzględnia między innymi 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 w przeliczeniu na 100 000 osób.

Od zakazu są wyjątki. Dotyczą lotów samolotów wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie, a także realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium (Dz. U. z 2018 r. poz. 2110) realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozporządzenie traci moc z dniem 29 września 2020 r.

W stosunku do poprzedniego rozporządzenia z 1 września z listy zniknęły nie które kraje i można już latać do: Królestwa Eswatini (Suazi), Meksykańskich Stanów Zjednoczonych, Republiki Albanii, Republiki Armenii, Republiki Dominikańskiej, Republiki Ekwadoru, Republiki Indii, Republiki Kazachstanu, Republiki Kosowa, Republiki Macedonii Północnej, Republiki Malty, Republiki Południowej Afryki, Republiki Salwadoru, Rumunii, Wielkiego Księstwa Luksemburga.

Małopolska - najnowsze informacje