piątek, 22 kwietnia 2022 11:20

Nuncjatura Apostolska zbadała zarzuty stawiane Dziwiszowi. Jest komentarz kardynała

Autor Mirosław Haładyj
Nuncjatura Apostolska zbadała zarzuty stawiane Dziwiszowi. Jest komentarz kardynała

"Stolica Apostolska zbadała dokumentację dostarczoną przez kard. Angelo Bagnasco, emerytowanego arcybiskupa Genui, zebraną podczas jego wizyty w Polsce w dniach 17-26 czerwca 2021 roku" – przekazała Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała w piątek (22 kwietnia), że Stolica Apostolska zbadała dokumentację dostarczoną przez kard. Angelo Bagnasco, emerytowanego arcybiskupa Genui, zebraną podczas jego wizyty w Polsce w dniach 17-26 czerwca 2021 roku, której celem była weryfikacja niektórych przypadków związanych z działaniami kard. Stanisława Dziwisza podczas pełnienia przez niego funkcji arcybiskupa metropolity krakowskiego (2005 – 2016).

– Analiza zebranej dokumentacji pozwoliła ocenić te działania kard. Stanisława Dziwisza jako prawidłowe i w związku z tym Stolica Apostolska postanowiła dalej nie procedować

– czytamy w treści komunikatu.

Na stronie Archidiecezji Krakowskiej pojawiło się także oświadczenie kardynała Stanisława Dziwisza:

Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by w odpowiedzialny sposób odnieść się do wysuwanych pod moim adresem zarzutów w okresie pełnienia przeze mnie urzędu arcybiskupa metropolity krakowskiego w latach 2005-2016.
Podczas swojej wizyty w Polsce w czerwcu 2021 roku, Ks. Kardynał Angelo Bagnasco, jako przedstawiciel Stolicy Apostolskiej dołożył wszelkich starań, aby wyjaśnić wspomniane zarzuty, dla mnie niezasłużone i bolesne.
Mam nadzieję, że dzisiejszy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce przyczyni się nie tylko do wyjaśnienia sprawy, ale także do przywrócenia pokoju ducha wszystkich osobom, które czuły się dotknięte posądzeniami, z jakimi się spotkałem.
Jestem wdzięczny Stolicy Apostolskiej za sprawiedliwe osądzenie sprawy.
Zapewniam wszystkich o pamięci w modlitwie.

Czytaj również:

Kardynał Dziwisz będzie się tłumaczył? Przełom w działaniach komisji ds. pedofilii
- Jeżeli kardynał Dziwisz będzie musiał przyjść do prokuratora i się tłumaczyć, przypomnieć sobie i poważnie potraktować tę sprawę, powiedzieć co się z tą sprawa działo to będzie duży sukces - powiedział na antenie TVN24 Artur Nowak, pełnomocnik ofiar księży pedofilii, m.in. Janusza Szymika. Z pisma…

Inf.: diecezja.pl
Foto: Joanna Adamik

Kraków

Kraków - najnowsze informacje