środa, 12 lutego 2020 15:05

Nuncjusz Apostolski zabrał głos ws. biskupa Szkodonia oskarżonego o molestowanie

Autor Katarzyna Domagała
Nuncjusz Apostolski zabrał głos ws. biskupa Szkodonia oskarżonego o molestowanie

Na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej opublikowano komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce ws. zarzutów o molestowanie, które kilka dni temu postawiono biskupowi Szkodoniowi.

Przypomnijmy, że o zarzutach wobec duchownego poinformował „Duży Format”, dodatek do „Gazety Wyborczej”.

W wydanym przez nuncjaturę oświadczeniu czytamy m.in., że nuncjusz - abp Salvatore Pennacchio - 20 maja ub. roku otrzymał list od kobiety oskarżającej biskupa i  od razu skierował go do Watykanu. Może o tym świadczyć fakt, iż właśnie w maju 2019 r. papież Franciszek podjął decyzję o wysłaniu do Polski abp. Charlesa Scicluna - sekretarza Kongregacji Nauki Wiary. Co ciekawe, hierarcha nazywany jest przez watykańskich dziennikarzy „czyścicielem” pedofilów w Kościele i „terminatorem Franciszka”. Doprowadził on do dymisji całego episkopatu Chile oraz zmusił do rezygnacji „seryjnego” jak się mówi, pedofila o. Marciala z ze zgromadzenia Legion Chrystusa i doprowadził do wydalenia ze stanu duchownego wpływowego amerykańskiego kardynała, oskarżonego o pedofilię.

Oto treść komunikatu z Nuncjatury:

W związku z doniesieniami medialnymi, Nuncjatura Apostolska w Polsce oświadcza co następuje:
Postępowanie kanoniczne w sprawie oskarżeń kierowanych przez Panią Monikę (imię zmienione) wobec jednego z polskich biskupów prowadzone jest przez Kongregację Nauki Wiary. Pierwszy list w tej sprawie nadszedł do Nuncjatury 27 maja 2019 r. i tego samego dnia został przekazany do Stolicy Apostolskiej. Pełnomocnik Pani Moniki został o tym poinformowany pismem z dnia 30 maja 2019 r.
Nuncjatura Apostolska w Polsce nie jest stroną tego postępowania i podejmuje działania wyłącznie w ramach zaleceń przekazanych przez Stolicę Apostolską.
W szczególności Nuncjusz Apostolski nie jest sędzią w tej sprawie ani organem upoważnionym do relacjonowania przebiegu postępowania.
Mając na uwadze wagę opisanej sprawy oraz konieczność dochowania najwyższej staranności w dążeniu do wyjaśnienia prawdy, Ksiądz Arcybiskup Salvatore Pennacchio w dniu 23 stycznia 2020 r. osobiście spotkał się z Panią Moniką oraz jej pełnomocnikiem. Wizyta była ściśle związana z prowadzonym postępowaniem, a obecność Pani Moniki w Nuncjaturze Apostolskiej była obopólnie uzgodniona.
Nuncjatura zrobiła wszystko co w jej mocy, aby zapewnić Pani Monice podczas składania świadectwa możliwie najdogodniejsze warunki, które w jak najmniejszym stopniu obciążałyby jej wrażliwość. Dołożono zatem wszelkich starań, aby Panią Monikę i jej pełnomocnika potraktować z należytą powagą i szacunkiem.
Zamiarem Nuncjatury nigdy nie było ograniczanie Pani Monice prawa do powiadomienia mediów, ani ukrywanie sprawy przed opinią publiczną. Należy jednak mieć na uwadze, iż doniesienia medialne w tego rodzaju wrażliwych sprawach wywołują ogromne emocje społeczne, które znacząco mogą utrudnić postępowanie mające na celu ustalenie prawdy. Trzeba przy tym wyraźnie zaznaczyć, iż w tej sprawie nie zapadł do tej pory żaden wyrok sądu powszechnego.
Warszawa, 12 lutego 2020 r.

Z oświadczenia opublikowanego na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej w imieniu biskupa Jana Szkodonia dowiadujemy się, że hierarcha został poinformowany przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce o wszczęciu wobec niego postępowania przewidzianego prawem kanonicznym. Biskup nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów. Obecnie nie wiadomo też, gdzie przebywa.

Ponieważ przedmiotem postępowań ma być w pierwszej kolejności ustalenie prawdy w zakresie oskarżeń mnie dotyczących, nie mogę udzielać żadnych informacji w tej sprawie. Stanowczo oświadczam, że przedstawione mi oskarżenia są nieprawdą oraz że godzą w moje dobre imię, którego zamierzam bronić. Do czasu wyjaśnienia sprawy, nie będę podejmował żadnej pracy duszpasterskiej” – pisze hierarcha – czytamy w oświadczeniu biskupa.

Foto: Cancre (Wikipedia)

Kraków - najnowsze informacje