1 września 1939 r. niemiecka III Rzesza zaatakowała Polskę. II wojna światowa z represjami i planowym ludobójstwem była jednym z najstraszniejszych konfliktów zbrojnych. Dziś, w 84. rocznicę niemieckiej agresji na Polskę odbywają się uroczystości ku czci ofiar. Nie inaczej było w Krakowie.
Krakowskie obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się na cmentarzu Rakowickim przy pomniku Żołnierzy Września i Armii „Kraków”. Obecni byli: konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczeslaw Wojnarowski, konsul generalna Stanów Zjednoczonych w Krakowie Erin Nickerson, konsul generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencser, konsul generalna Republiki Słowackiej w Krakowie Zlata Siposova, konsul Francji w Krakowie Pauline Rouchouze, konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie Holger Mahnicke, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich.
Został odczytany Apel Pamięci, po którym kompania honorowa wykonała salwę honorową. Po okolicznościowych przemówieniach i modlitwie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem Armii „Kraków”.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita i dyrektor IPN Oddziału w Krakowie Filip Musiał zapalili znicze na grobach westerplatczyków, którzy spoczywają na cmentarzu Rakowickim. Akcja uczczenia pamięci obrońców Westerplatte miała wymiar ogólnopolski.
– To jest ciągle żywa rana: zbrodnie dokonane przez Niemców na Polakach podczas II wojny światowej. We własnym kraju Polacy byli mordowani, rozstrzeliwani na ulicach, wywożeni do obozów koncentracyjnych, ograbiani z majątku i godności. Bo byli Polakami… Zbrodnię trzeba nazywać zbrodnią. Kat jest katem. Nie możemy zgadzać się na rozmazywanie prawdy historycznej– mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
O ściganiu i karaniu zbrodniarzy II wojny światowej, a także o tych, których nigdy nie dosięgnęła ręka sprawiedliwości, traktuje wystawa „Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej”.
Wystawa przygotowana została przez pracowników Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach i objęta honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 1 do 19 września 2023 r. ekspozycja znajdować się będzie w Tarnowie. Wcześniej z treścią zawartą na 27 planszach zapoznali się mieszkańcy Krakowa. Od 19 sierpnia były one wystawione na Plantach niedaleko krakowskiego Rynku.
Ekspozycja została podzielona na dwie części. W drugiej znalazły się przykłady zbrodni i odpowiedzialnych za nie osób, które nigdy nie stanęły przed sądem lub zostały uniewinnione nawet mimo obciążających zeznań czy dowodów winy. Opisy wystawy zostały przygotowane w dwóch językach: polskim i angielskim.
O godz. 17.30 w katedrze na Wawelu odbędzie się msza święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego.






inf./fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie