poniedziałek, 7 marca 2022 09:58

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem czy 2 osobne urządzenia?

Autor kal
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem czy 2 osobne urządzenia?

Pomimo często malowniczej aury za oknem, zima to okres, gdzie oddychamy najgorszym powietrzem – suchym oraz zanieczyszczonym. Nasilają się wówczas infekcje górnych dróg oddechowych, zmniejsza się nasza odporność, a wysuszona skóra i śluzówka proszą o nawilżenie. Dlatego też wiele osób sięga wówczas po oczyszczacze powietrza, najlepiej wyposażone od razu w funkcje nawilżania powietrza. Czy są one lepsze od zestawu 2 osobnych urządzeń?

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – wady i zalety

Jakie są wady i zalety oczyszczacza 2w1? Takie urządzenia z reguły mogą pochwalić się naprawdę dużą wydajnością nawilżania, sięgająca nawet 600 ml/h, jak w przypadku Philips ac3829/10. Należy jednak mieć na uwadze niższą wydajność oczyszczania od tej oferowanej przez samodzielne oczyszczacze w tej samej cenie.

Przykładowe kalkulacje:

Wspomniany wyżej oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Philips kosztuje ok. 2000 zł, oferując CADR (wydajność oczyszczania) na poziomie 330 m3/h.

●        W tej cenie można kupić np. oczyszczacz powietrza Electrolux PA91-604DG/GY o wydajności równej 620 m3/h.

●        Inną propozycją jest oczyszczacz Klarta Stor 2 oraz 1 z 2 bardzo dobrych nawilżaczy powietrza Klarta Humea WiFi lub Stadler Form Oskar.

oczyszczacz Philips ac2729 ze zbiornikiem wody

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Philips AC2729/50, materiały własne Rankingu-Oczyszczaczy.pl

Do zalet oczyszczacza powietrza 2w1 należy zaliczyć kompaktowy charakter. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie oszczędność miejsca. Decydując się na urządzenie 2w1, mamy również kompleksowy dostęp do wszystkich informacjii parametrów jakości powietrza w jednym miejscu. Warto przy tym wspomnieć, iż w większości urządzenia funkcje nawilżania można w każdej chwili wyłączyć.

Minusem tego rozwiązania jest wspomniana wyżej niewielka wydajność oczyszczania. Zestawiając więc wydajność/efektywność do ceny, jest to mniej opłacalny wybór. Ponadto sporo z nich wykorzystuje czujniki kurzu, które są mniej czułe na najmniejsze cząsteczki czyli pył PM2,5.

Osobny oczyszczacz + nawilżacz powietrza – wady i zalety

Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim większa wydajność oczyszczania. Dedykowane oczyszczacze powietrza charakteryzują się znacznie lepszą relacją ceny do wydajności oczyszczania, oczyszczając powietrze szybciej i nadając się do pracy na większych powierzchniach. Często również zakup dwóch urządzeń okazuje się być tańszy od drogich oczyszczaczy 2w1.

Minusem tego rozwiązania jest przede wszystkim większa ilość zajmowanego miejsca. Więcej urządzeń to również więcej urządzenia do obsługi w codziennej eksploatacji, jak i okresowego czyszczenia i wymiany filtrów.

Zestaw 2 lub więcej osobnych urządzeń ma też swój niezaprzeczalny atut w postaci większej mobilności. Przykładowo, oczyszczacz może stać większość w sypialni, dbając przede wszystkim o zdrowe powietrze w trakcie naszego wypoczynku. Nawilżacz zaś może w tym czasie dowilżać kwiaty w salonie albo sypialnię dziecka, które cierpi często z powodu bolącego gardła.

Więcej o korzyściach płynących z używania nawilżaczy powietrza w artykule https://ranking-oczyszczaczy.pl/nawilzacze-powietrza/

Technologia - najnowsze informacje