poniedziałek, 19 kwietnia 2021 12:03

Od 31 lat pomaga innym. „Dając, uszczęśliwiamy bliźniego i siebie, a świat czynimy lepszym”

Autor Mirosław Haładyj
Od 31 lat pomaga innym. „Dając, uszczęśliwiamy bliźniego i siebie, a świat czynimy lepszym”

Od lat niosą pomoc potrzebującym i zostali za to docenieni. Biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył medale Misericors dla wolontariuszy Caritas, a także dla osób i firm, które wspierają działalność tej charytatywnej organizacji. Wśród wyróżnionych znaleźli się mieszkańcy z powiatu brzeskiego.

Medale wręczono po raz pierwszy podczas diecezjalnych obchodów święta Caritas w parafii Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu. Niedziela Bożego Miłosierdzia będzie świętem patronalnym Caritas. Medale zastąpiły dotychczasowe statuetki, a ich nazwa – Misericors, która pozostaje taka sama, znaczy Miłosierny.

Wśród wyróżnionych w kategorii Wolontariusz znalazły się dwie działaczki Caritas z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i Świętego Jakuba Apostoła w Brzesku, pani Danuta Wrona i Maria Kucia, a także pani Barbara Dębska z parafii pw. św. Mikołaja w Tymowej. W tej samej kategorii medale Misericors otrzymało też dziewięć pań z Domosławic, z Koła Caritas działającego przy tamtejszej parafii Nawiedzenia NMP. Wyróżnione to: Rozalia Krakowska, Agnieszka  Matras, Agnieszka Nadolnik, Leokadia Chełmecka, Maria Kostrzewa,Anna Świerczek,Paulina Krakowska, Joanna Świerczek, Renata Kot. Ponadto w kategorii Darczyńca medal wręczono panu Kazimierzowi Kural oraz PSS SPOŁEM Brzesko (parafia św. Jakuba).

W związku z wręczeniem medali porozmawialiśmy z panią Marią Kucią, która, będąc już seniorką (73 lata), zaangażowana jest w działalność przyparafianego Caritas od 31 lat, czyli od początku jego istnienia.

Pani Mario, na wstępie chciałbym złożyć gratulacje za medal otrzymany z rąk biskupa.
– Dziękuję bardzo, to miłe wyróżnienie, ale jak się pomaga, to nie po to, żeby oczekiwać gloryfikacji. Po prostu robi się to, co według mnie powinno się robić, jeżeli jest ku temu taka możliwość. A ludzi, którzy potrzebują pomocy, nie brakuje. Całe szczęście, że jest Caritas w Brzesku i pod jego płaszczem możemy pomagać tym, którzy tego potrzebują. Robimy to, co powinniśmy robić. Czy wszystkim pomożemy, tego nie wiemy. Pojawiają się czasem takie głosy, że nie powinniśmy niektórym pomagać, bo są tacy, a nie inni. W takich wypadkach odpowiadam, że są, jacy są i musimy ich tolerować.

Co pani czuła w chwili odbierania medalu?
– Poczułam się doceniona, cieszyłam się, że ktoś dostrzegł moją pracę. To był też moment, w którym dziękowałam Bogu za te wszystkie lata i prosiłam o jeszcze. W niedzielę, dzień po otrzymaniu nagrody, uzmysłowiłam sobie, jak ten czas szybko minął. Jest też satysfakcja, że działam w brzeskim Caritas od samego początku.

To już będzie 31 lat, zgadza się?
– Tak, od samego początku. Jakoś tak się to wszystko złożyło, że, kiedy działalność Caritas została odmrożona, ksiądz proboszcz w 1990 r. poprosił o pomoc w jego reaktywacji. Zaczęło się od organizacji półkolonii w Pawęzowie. W takiej sprawie, jak wypoczynek dzieci, nie mogłam odmówić. Wtedy jeszcze pracowałam, ksiądz zadzwonił zapytać się, czy ewentualnie dałoby się coś zorganizować. I tak to się zaczęło. W 1990 roku wszystko wyglądało inaczej niż teraz. Wielu ludzi nie było stać na wysłanie dzieci na wyjazd. W pierwszej kolejności na wypoczynek zabieraliśmy te z rodzin ubogich i wielodzietnych. Z perspektywy lat wydaje mi się też, że rodzice po prostu nam ufali i odbierali nas pozytywnie, wiedzieli, że można bezpiecznie powierzyć nam swoje pociechy. Wpływ na to miała zapewne też nasza kadra, byli to nauczyciele i pracownicy ośrodka zdrowia, był z nami ksiądz z parafii. Wszyscy lokalnie znani. Aby dopiąć finansowo wyjazdy, szukaliśmy różnych dofinansowań. Część funduszy pochodziło z naszej Skarbony św. Antoniego, część dokładał ks. proboszcz, były także wpłaty od rodziców. Kolonie finansował też Urząd Miasta i sponsorzy prywatni. Zawsze jakoś udało się spiąć potrzebny budżet. Z czasem, gdy sytuacja materialna w społeczeństwie się zmieniła, zaprzestaliśmy organizacji wyjazdów. Było proponowanych więcej kolonii przez innych, rodzice wysyłali dzieci w różne miejsca. Z Bożą pomocą udało się dużo zrobić, jest za co dziękować. Zwłaszcza, że organizowaliśmy na przykład zimowiska, czy kolonie i nigdy nie mieliśmy na wyjeździe sytuacji, która wymagałaby interwencji służby medycznych – lekarza albo pogotowia. A na nasze wyjazdy jeździło i po 80, 90 dzieci. To już są duże grupy, ale nigdy nikomu się nic nie stało, zawsze się nam udawało zorganizować bezpieczny wypoczynek.

Caritas prowadzi też jadłodajnię, która istnieje już 20 lat. W ramach wolontariatu każda z nas ma raz w tygodniu dyżur. Obecnie wydajemy ok. 40-50 posiłków dziennie. Ponadto dwa razy w roku przygotowujemy okolicznościowe paczki świąteczne dla potrzebujących. Osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej pomagamy przy wykupie leków i opłacie rachunków za media i czynsz. Raz w miesiącu wspieramy potrzebujące rodziny, wydając im paczki żywnościowe. Przed epidemią organizowaliśmy także dla naszych podopiecznych pielgrzymki autokarowe do różnych sanktuariów. Tę różnorodną działalność możemy prowadzić nie tylko dzięki ofiarności naszych parafian, ale także pielgrzymów, którzy nawiedzają nasze sanktuarium i zasilają Skarbonę św. Antoniego. Pomocą są również datki od ofiarodawców i składki z każdego pierwszego piątku miesiąca oraz Środy Popielcowej.

Pani Mario, wspomniała pani, że zaczęło się od organizacji półkolonii, ale nic by się nie zaczęło, gdyby pani nie chciała pomóc.
– Dla mnie sytuacja, w której miałabym komuś odmówić, jest nie do wyobrażenia. Czasami pomoc nie jest łatwa, trzeba poszukać rozwiązania. Jestem radną i dzięki temu również mogę coś zdziałać i staram się ludziom pomagać.

Z czego wynika pani chęć niesienia pomocy innym? Czy to wypływa z pani charakteru, czy z wychowania, które wyniosła pani z domu?
– Moja mama zaraz po wojnie i jeszcze przed rokiem 1990, kiedy proboszczem był ks. Jakub Stosur, wspólnie z kilkoma paniami tworzyła Koło Caritas – choć nie jestem pewna, czy dokładnie tak się to nazywało. Mama była osobą, która wszystkim pomagała.

Co pani daje pomaganie?
– Pomaganie daje mi wewnętrzną satysfakcję. Jak już mówiłam, nie wyobrażam sobie sytuacji, w której miałabym powiedzieć komuś nie, bo nie, w momencie, gdy prosi mnie o wsparcie. Nie mogłabym tego zrobić bez zastanowienia. Jeżeli mogę komuś pomóc, to dlaczego nie? Nawet w sytuacji, w której wiem, że moje wsparcie może pójść na marne. Wychodzę wtedy z założenia, że to już decyzja osoby proszącej – to, co ona zrobi z pomocą. Jak prosi, to trzeba w miarę możliwości podać rękę. Nawet jeśli wiem, że ktoś to zmarnuje, nie mogę powiedzieć: nie ma, nie dam, nie pożyczę. Niektórzy są tacy, jacy są i musimy ich tolerować, mimo że może się wydawać, iż już ich nie zmienimy. Trzeba też pamiętać, że ci ludzie stali się tacy przez to, że coś ich w życiu spotkało. Nic się nie dzieje bez przyczyny.

Skąd czerpie pani energię do pracy na tak wielu frontach?
– Powiedziałabym, że siłę czerpię z zawierzenia Bogu.

Pani Mario, czego można pani życzyć?
– Siły i zdrowia do dalszej pracy. Pan Jezus mówił: „Ubogich zawsze mieć będziecie”, więc pomagać zawsze będzie trzeba. Gdy Caritas w Brzesku zaczynał pracę, pomoc, którą oferował, była inna niż teraz. Sposoby i rodzaje wspierania się zmieniają, ale nigdy nie będzie tak, że będzie ono niepotrzebne. Ludzie, którym trzeba pomóc też się zmieniają. Niektórzy twierdzą, że teraz są bardziej roszczeniowi. Nie nam to oceniać. Zawsze powtarzam, że w pomocy chodzi o to, żeby nie było ludzi biedniejszych od nas, a nie, żeby byli bogatsi od nas. Trzeba patrzeć na ludzi miłosiernym okiem. Też nigdy nie wiadomo, co nam się przydarzy. Dzisiaj mamy wszystko, jutro możemy nie mieć nic. Cieszmy się też tym, co w danej chwili posiadamy. Wychodzę z założenia, że to moje, co w tej chwili. Korzystając z okazji, chciałabym podziękować wszystkim moim koleżankom z Caritas, w szczególności pani Danucie Wronie, która, podobnie jak ja, została odznaczona medalem Misericors, a także państwu Annie i Kazimierzowi Kuralom. Dziękuję także księżom opiekunom, a w szczególności obecnemu proboszczowi, prałatowi Józefowi Drabikowi. Chciałabym im zadedykować słowa „Życie ma tylko wtedy sens, jeśli wnosi do świata trochę miłości i dobroci oraz wyciągnięte pomocne dłonie”. Dziękuję wszystkim raz jeszcze, wierzę, że dając, uszczęśliwiamy bliźniego i siebie, a świat czynimy lepszym.

Fot.: Gość Tarnowski (Beata Malec-Suwara)
Fot. tytułowe: Caritas Diecezji Tarnowskiej

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje