niedziela, 28 lutego 2021 09:06

Nowe obostrzenia. O czym musimy pamiętać?

Autor Aleksandra Tokarz
Nowe obostrzenia. O czym musimy pamiętać?

Nowe obostrzenia obowiązują od  soboty, 27 lutego. Obejmują przede wszystkim częściowy lockdown w jednym z województw. Są jednak nowe zasady, które przekraczają granicę tego regionu.

Wczoraj wieczorem ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów, które określa ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Z dokumentu wynika, iż od soboty nakazuje się zasłanianie ust i nosa tylko przy pomocy maseczki. Do tej pory można było robić to przy pomocy odzieży, przyłbic, chust czy bandan.

Nakaz używania maseczki od soboty obowiązuje w środkach publicznego transportu zbiorowego, na statkach pasażerskich w żegludze krajowej lub statkach żeglugi śródlądowej przeznaczonymi, lub używanymi do przewozu osób.

Maseczki należy nosić również w miejscach ogólnodostępnych, m.in. na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów czy parkingów leśnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej. Maseczki należy nosić też w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

Niedzielski: Chciałbym, żeby po Wielkanocy dzieci wróciły do szkół
Adam Niedzielski był w piątek, 26 lutego gościem porannej audycji RMF FM. W porannej rozmowie na antenie RMF FM szef resortu zdrowia wypowiedział się na temat powrotu uczniów do szkół. Adam Niedzielski przyznał, że chciałby, aby po Wielkanocy dzieci wróciły do tradycyjnej nauki, to jednak może się…

Od nakazu zakrywania ust i nosa zwolnione są m.in. dzieci do ukończenia 5 roku życia, osoby ze względu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, oraz mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Nakazu nie stosuje się także w przypadku sprawującego kult religijny podczas jego sprawowania. Maseczki nie trzeba mieć założonej na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży.

Zmieniają się także zasady podróży z Czech i Słowacji. Od dzisiaj osoba, która będzie przekraczać granicę lądową musi mieć negatywny wynik testu na koronawirusa. W przypadku Polaka wracającego do domu, także transportem indywidualnym, negatywny wynik testu jest podstawą do zwolnienia z kwarantanny. Zgodnie z regulacjami obowiązującymi od soboty osoby, które nie mieszkają lub nie przebywają na stałe w Polsce, są zobowiązane mieć negatywny wynik testu na koronawirusa przy przekraczaniu granicy.

- Test nie może być wykonany później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Podróżni mają obowiązek przedłożyć, na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej lub Policji, wynik testu w języku polskim albo w języku angielskim - informuje Straż Graniczna.

Studenci w tym roku akademickim już nie wrócą na uczelnie!
Zajęcia w formie zdalnej mają być prowadzone do 30 września. Z rozporządzenia ministra edukacji i nauki, które zostało opublikowane w piątek, 26 lutego na stronie Rządowego Centrum Legislacji wynika, że w tym roku akademickim studenci nie wrócą już na uczelnie. Od 27 lutego do 30 września 2021 r. z…

Powrót obostrzeń dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego. Tam wprowadzono nauczanie zdalne w klasach 1-3. Zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, baseny oraz korty tenisowe. Lockdown w tym województwie obowiązywał będzie przez najbliższe dwa tygodnie.

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje