sobota, 22 stycznia 2022 15:15

Od tego zależy nie tylko przebieg 5. fali, ale koniec pandemii koronawirusa

Autor Katarzyna Jamróz
Od tego zależy nie tylko przebieg 5. fali, ale koniec pandemii koronawirusa

Chyba wszyscy znają znaczenie przysłowia "jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz". Podobnie jest w przypadku pandemii koronawirusa. Eksperci wyjaśniają, że tylko od naszej odpowiedzialności zależy to, w jaki sposób potoczy się kolejna fala epidemii.

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z portalem Polska Times poinformował, że w Polsce mamy obecnie ponad 50 proc. zaszczepionych i około 15 proc. ludzi po przechorowaniach. Są to niepokojące dane.

– Czyli jest jeszcze sporo chętnych na zachorowanie i ciężki przebieg COVID-19

– podkreślił prof. Gut.

Ekspert dodał, że zakażenia są zależne od naszych zachowań. Ważne jest to w jaki sposób przygotowaliśmy się do walki z koronawirusem oraz to, czy jesteśmy zaszczepieni. Nie powinniśmy tracić czujności i rezygnować z dbania o własne zdrowie. Przestrzeganie podstawowych zasad, takich jak zachowywanie dystansu społecznego, utrzymywanie higieny oraz mycie rąk jest w tym wypadku niezbędne.

Wirusolog podkreśla, że najważniejszym współczynnikiem, który przedstawia, co w chwili obecnej dzieje się w pandemii, jest odsetek dodatnich wyników.

– Jeśli odsetek pozytywnych wyników mieści się w granicach 5-10 proc., to wówczas możemy spoglądać na liczbę osób chorych na COVID-19. Jeśli odsetek pozytywnych wyników testów przekracza 20 proc. to albo część osób nie robi badań albo robi badania, ale w domu i nie zgłasza wyników dodatnich

- tłumaczy prof. Gut.

Zdaniem specjalisty, w Polsce nie grozi załamanie systemu służby zdrowia. Podkreśla natomiast, że z powodu charakteru swojej pracy medycy są narażeni na zachorowanie. Jeśli jednak są zaszczepieni, to organizm momentalnie podejmie walkę z wirusem. Wirusolog powiedział również, że o końcu pandemii zadecyduje WHO, ponieważ ogłasza się ją administracyjnie. Dlatego, jeśli Światowa Organizacja Zdrowia stwierdzi, że osiągnęliśmy normalność, ogłosi jej koniec.

Fot. Ilustracyjne

Polska

Polska - najnowsze informacje