wtorek, 28 stycznia 2020 14:39

"Ogłoście stan klęski żywiołowej" - apelują mieszkańcy podkrakowskich gmin

Autor Katarzyna Domagała
"Ogłoście stan klęski żywiołowej" - apelują mieszkańcy podkrakowskich gmin

Smog znowu dokucza mieszkańcom Krakowa i okolicznych miejscowości, dlatego postanowili oni wziąć sprawę w swoje ręce i wystosować apel do władz. Chcą ogłoszenia stanu klęski żywiołowej.

Wniosek w tej sprawie pojawił się już w kilku mediach społecznościowych, m.in. na facebookowym profilu Skawiński Alarm Smogowy. Wnioskodawcy tłumaczą, że warunki pogodowe w obszarze podkrakowskich gmin sprzyjają utrzymywaniu się smogu, jednocześnie utrudniając oddychanie. Mieszkańcy apelują, aby władze gmin w końcu podjęły wspólne działania na rzecz walki ze smogiem.

W związku z utrzymującym się katastrofalnym stanem jakości powietrza, występującym wskutek spotęgowania destrukcyjnego wpływu niskiej emisji z pyłowych, przestarzałych palenisk domowych na terenie wszystkich gmin ościennych Krakowa, przez utrzymujące się niekorzystne zjawiska naturalne, tj, inwersję temperatur i brak wiatru, zgodnie z art. 232 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wnosimy o niezwłoczne ogłoszenie stanu klęski żywiołowej - klęski SMOGU - na terenie gmin ościennych Krakowa.
Przypominamy, że aglomerację krakowską zamieszkuje prawie półtora miliona osób, których zdrowie spoczywa w Panów rękach

- czytamy we wniosku.

Pogoda na kilka następnych dni w okolicach Krakowa sprzyja utrzymywaniu się smogu. Jest wilgotno i przede wszystkim brakuje wiatru. Czy władze podkrakowskim gmin uszanują apel mieszkańców?

Kraków

Kraków - najnowsze informacje