wtorek, 9 lutego 2021 10:48

Określa, kto może umrzeć w wyniku zakażenia. Ma 90% skuteczności

Autor Mirosław Haładyj
Określa, kto może umrzeć w wyniku zakażenia. Ma 90% skuteczności

Zdaniem naukowców dane uzyskane dzięki sztucznej inteligencji powinny być się uwzględniane w ustalaniu kolejności szczepień.

Naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego nauczyli system sztucznej szacować ryzyko ciężkiego przebiegu i śmierci z powodu zakażenia koronawirusem. Jak donoszą badacze, ich projekt wykorzystujący dane medyczne 4 tys. duńskich pacjentów wykazuje 90% skuteczności.

Wskazanymi przez program czynnikami, które zwiększają ryzyko zgonu i ciężkiego przebiegu choroby są (w kolejności od najważniejszego): wskaźnik masy ciała (BMI), wiek, wysokie ciśnienie krwi, płeć męska, choroby neurologiczne, chroniczna obturacyjna choroba płuc, astma, cukrzyca, choroby serca.

Zdaniem naukowców dane uzyskane dzięki sztucznej inteligencji powinny być się uwzględniane w ustalaniu kolejności szczepień.

– Odkryliśmy, że gdy kogoś dotyczy jeden lub więcej z tych parametrów, uzasadnione może być przeniesienie tej osoby bliżej początku kolejki. Pozwoli to zapobiec sytuacji, w której się ona zakazi i będzie leczona pod respiratorem

– informuje prof. Mads Nielsen, współautor pracy opublikowanej w piśmie „Scientific Reports”.

Badacze wyrażają nadzieję, że opracowany przez nich program niebawem będzie wspierał duńskie szpitale w walce z koronawirusem.

Pracujemy nad tym, aby przewidywać konieczność użycia respiratora pięć dni wcześniej. Robimy to, dając komputerowi dostęp do medycznych danych wszystkich osób z COVID-19 w regionie

–  mówi prof. Nielsen.

Komputer nigdy nie będzie w stanie zastąpić ekspertyzy lekarskiej, ale pomoże lekarzom i szpitalom uwzględnić wszystkich zainfekowanych jednocześnie i ustalić odpowiednie priorytety.
koronawirus najnowsze informacje

Inf.: niezalezna.pl
Fot.: Photo by Ashkan Forouzani on Unsplash

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje