czwartek, 10 października 2019 11:18

Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla!

Autor Marzena Gitler
Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla!

Olga Tokarczuk otrzymała dziś oficjalnie Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

Tokarczyk (ur. 29 stycznia 1962 w Sulechowie) – polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, psycholog; laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni (Flights) oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015) otrzymała dziś oficjalnie Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

2018 Literature Laureate Olga Tokarczuk was born 1962 in Sulechów in Poland, and today lives in Wrocław. She made her debut as a fiction writer 1993 with ‘Podróz ludzi Księgi’ (‘The Journey of the Book-People’).#NobelPrize pic.twitter.com/4E3GDgoKE8— The Nobel Prize (@NobelPrize) 10 października 2019

Tokarczuk jest autorką 17 książek - powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy. Jej opowieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych"  jest podstawą scenariusza filmu "Pokot" w reż Agnieszki Holland.

Tokarczuk zadebiutowała w 1979 na łamach pisma „Na przełaj”, jeszcze pod pseudonimem Natasza Borodin.

Jej pierwszą powieścią była wydana w 1993 roku "Podróż ludzi Księgi". Książka uzyskała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Wydana w 2007 roku "Bieguni" dała jej Nagrodę Literacką „Nike”, ten sukces powtórzyła też jej kolejna powieść - "Księgi Jakubowe" (2015). W 2018 r. została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera.

Olga Tokarczuk wychowała się w Sulechowie, następnie przeniosła się z rodzicami do Kietrza, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów jako wolontariuszka opiekowała się osobami chorymi psychicznie. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzeniu się do Nowej Rudy poświęciła się pisaniu. Mieszka obecnie we Wrocławiu, także w Krajanowie koło Nowej Rudy, w Sudetach Środkowych. Prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Tokarczuk jest drugą Polką, którą uhonorowano literacką Nagrodą Nobla. W 1996 roku tę prestiżową nagrodę otrzymała krakowianka, Wisława Szymborska. Tokarczuk jest też szóstą polską laureatką literackiego Nobla, a piątym laureatem wśród pisarzy, którzy tworzyli w języku polskim.

W tym roku wyjatkowo przyznano dwa literackie noble, bo w 2018 roku nie wręczono nagrody z powodu skandalu obyczajowego. Wraz z polską pisarką nagrodę za 2019 rok otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

red., foto arch. MBP w Starachowicach

Kultura

Kultura - najnowsze informacje