poniedziałek, 3 lutego 2020 07:57

Olkusz: Poznaj historię miasta w niezwykły sposób

Autor Tomasz Stępień
Olkusz: Poznaj historię miasta w niezwykły sposób

Od jesieni ubiegłego roku na olkuskiej starówce można spotkać 18 rzeźb gwarków tworzących „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”. Każda z postaci „opowiada” inną historię, pokazując wydarzenie, postać, miejsce, czy olkuską legendę. Teraz projekt wzbogacił się o bezpłatną aplikację na urządzenia mobilne, która daje możliwość spaceru  „Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich” z wirtualnym audioprzewodnikiem.

Aplikacja, podobnie, jak cały szlak gwarków, została zrealizowana na zlecenie olkuskiego magistratu.

- Aplikacja na telefony znakomicie uzupełnia cały Szlak Gwarków Olkuskich. Dzięki niej wędrowanie Szlakiem staje się jeszcze ciekawsze, pouczające oraz zabawne. Dziś właściwie każdy z nas dysponuje urządzeniem mobilnym, dlatego jest to atrakcja dla każdego. Sam Szlak Gwarków staje się coraz popularniejszy, o czym świadczą liczne zdjęcia rzeźb publikowanych w internecie – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Jesienią ubiegłego roku na olkuskiej starówce stanęło 18 rzeźb gwarków tworzących „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”, czyli ścieżkę edukacyjno-historyczną, która daje możliwość zwiedzania miasta w nietypowy sposób. Na postumentach z charakterystycznego, czerwonego zlepieńca parczewskiego, poza postaciami gwarków, zostały także umieszczone tabliczki z informacjami o historii i zabytkach naszego miasta. Każda z postaci gwarków jest inna, bowiem „opowiada” inną historię obrazując wybrany aspekt historii miasta, czyli wydarzenie, postać, miejsce, czy olkuską legendę.

Najnowszym elementem projektu jest aplikacja na urządzenia mobilne, która daje możliwość spaceru  „Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich” z wirtualnym audioprzewodnikiem. Aplikację o nazwie „Olkusz - Szlakiem Gwarków” można pobrać bezpłatnie ze Sklepu Play lub z AppStore.

Podczas wędrówki Szlakiem Gwarków aplikacja przekazuje nie tylko ciekawostki związane z samymi gwarkami i miejscami, w których znajdują się rzeźby, ale także wiele informacji o historii Olkusza i mijanych obiektów. Poza tym audioprzewodnik oprowadza nas po szlaku, dając wskazówki do dalszej wędrówki. Podczas spaceru, na ekranie telefonu możemy także czytać instrukcje, wybierać kolejne nagrania oraz oglądać zdjęcia kolejnych rzeźb gwarków.

Na ekranie jest widoczny plan Olkusza pokazujący rozmieszczenie poszczególnych figur gwarków i naszą lokalizację. W aplikacji są dostępne nagrania w języku polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Rodziny, które wyruszają na spacer z dziećmi, mogą wybrać wersję nagrania dla dzieci, która ma ciekawą fabułę dostosowaną do potrzeb i oczekiwań najmłodszych turystów. W tej wersji przewodnikiem po szlaku jest olkuski gwarek o imieniu Dobrosław, który szuka swej narzeczonej Kunegundy, a po drodze spotykają go różne przygody. Uzupełnieniem są efekty dźwiękowe, które przenoszą nas w dawne czasy.

Aplikacja jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami słuchu lub wzroku (niedowidzących i niewidomych). Można wybrać w aplikacji zmiany kontrastu wyświetlania, głośności, a także wielkości czcionki. Została także wykonana wersja audioprzewodnika z tzw. audiodeskrypcją, gdzie lektor opisuje elementy otoczenia, których nie mają możliwości zobaczyć osoby z niepełnosprawnością wzroku. Specjalnie dla nich przy rzeźbach gwarków zostały zamontowane tzw. beacony. Dzięki temu, wędrując szlakiem z uruchomioną aplikacją, gdy zbliżamy się do postaci gwarka, automatycznie włącza się kolejne nagranie.

Zwiedzanie „Srebrnego Szlaku Gwarków Olkuskich” daje możliwość poznania historii miasta w niezwykły sposób. Audioprzewodnik daje cały wachlarz zastosowań zarówno przez turystów indywidulanych, jak i zorganizowane wycieczki. W oparciu o szlak można zorganizować ciekawą lekcję historii w terenie, czy grę miejską.

Uzupełnieniem projektu jest quest „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”. Wędrując szlakiem z ulotką z questem, w której jest plan starówki z zaznaczoną lokalizacją rzeźb gwarków, należy odpowiadać na pytania związane z historią Olkusza i miejscowego górnictwa. Ulotki z questem opracowane i wydane przez olkuski magistrat trafiły już do szkół na terenie miasta i gminy Olkusz. Są także dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej. Wkrótce ukaże się gra typu memo związana z historią olkuskiego górnictwa i szlakiem gwarków.

Audioprzewodnik „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” nie jest jedynym w Olkuszu, ale pierwszym specjalnie dedykowanym na urządzenia mobilne. Przed kilkoma laty olkuska Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu we współpracy z partnerami zrealizowała projekt „Olkusz. Posłuchaj i zobacz", którego efektem jest bezpłatny audioprzewodnik po Olkuszu i zamku Rabsztyn, jaki można znaleźć na stronie www.audioprzewodnik.olkusz.pl. Także Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu opracował bezpłatny audioprzewodnik po zamku Rabsztyn.

Najnowsza aplikacja mobilna „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” została zrealizowana przez firmę Audiotour na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.  Realizacja całego projektu „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” kosztowała  371 228 zł, z czego 256 045,50 zł pokryła dotacja pozyskana przez władze Olkusza, a 115 182,50 zł wyniósł wkład własny

Źródło: UMIG Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje