środa, 22 czerwca 2022 10:23

Olkuszanka z brązowym medalem mistrzostw świata. Krew się polała...

Autor Patryk Trzaska

Wielki sukces reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata juniorek w piłce ręcznej plażowej. Polki po zaciętym i bardzo emocjonującym spotkaniu pokonały Węgierki 2:1 i zdobyły brązowy medal tej prestiżowej imprezy. W składzie medalistek mistrzostw świata znalazła się, pochodząca z Olkusza Karolina Herian.

Na odbywające się w Grecji mistrzostwa świata przyjechało 16 najlepszych drużyn globu. Już sam fakt zakwalifikowania się na te zawody był powodem do dumy, jednak nasze zawodniczki pokazały pasję, charakter i wolę walki, i urosły do roli jednej z największych niespodzianek turnieju.

Początek turnieju nie rozpoczął się dla Polek dobrze. Porażka z Węgierkami 0:2 mogła podciąć skrzydła, lecz wręcz przeciwnie podziałała jako kop motywacyjny. W dwóch następnych spotkaniach grupowych podopieczne Karoliny Pedy już triumfowały. Pierwsze wygrały 2:0 z Tajlandią, a następnie takim samym wynikiem pokonały Urugwaj, co zapewniło biało-czerwonym awans z grupy eliminacyjnej do drugiej rundy turnieju. Tam poziom trudności wzrósł jeszcze bardziej. Mimo świetnego pierwszego seta z Brazylijkami, Polki ostatecznie uległy przedstawicielkom Ameryki Południowej 1:2, a następne do zera przegrały z niepokonaną przez całe mistrzostwa Hiszpanią. Jednak nawet dwie porażki nie przekreśliły szans naszej kadry na awans do ćwierćfinału, ponieważ Polki po dramatycznej końcówce pokonały Ukrainę.

W półfinale nasze reprezentantki odprawiły Niemki i weszły do strefy medalowej, gdzie już czekały Hiszpanki. Mecz okazał się bardzo wyrównany, ale finalnie na końcu Polki musiały uznać wyższość późniejszych mistrzyń świata.

Podopieczne Karoliny Pedy miały za cel zrewanżować się rywalkom za porażkę grupową i.... to się udało. Polki pomimo porażki w pierwszym secie wygrały 2:1 i zdobyły brązowy medal mistrzostw świata.

Reprezentacja Polski na MŚ w piłce ręcznej plażowej - fot. Organizatorzy MŚ / IHF

Mieszkańcy Olkusza oglądający zmagania naszych reprezentantek mogli poczuć szczególna dumę. Wszystko to dlatego, że w dziesięcioosobowej kadrze biało-czerwonych mieli swojego człowieka. Karolina Herian na inauguracyjny mecz w grupie A z Węgierkami wyszła w pierwszym składzie. Niestety był to jej ostatni występ na boisku w tym turnieju. W ostatniej sekundzie drugiego seta, kiedy przeciwniczki rzucały na bramkę Polek, Herian blokując piłkę nadziała się na łokieć Węgierki, co skończyło się złamanym nosem i wizytą w szpitalu oraz wykluczeniem olkuszanki z dalszej gry o punkty.