wtorek, 22 października 2019 08:17

OSP w Rudnie Dolnym pomimo kłopotów z remizą znów wzbogaciła się o nowy sprzęt ratujący życie

Autor Manuel Langer
OSP w Rudnie Dolnym pomimo kłopotów z remizą znów wzbogaciła się o nowy sprzęt ratujący życie

Jednostka OSP w Rudnie Dolnym chce nieść pomoc mieszkańcom dlatego stara się o pozyskiwanie środków na rozwój jednostki. Tym razem z dotacji 5000+ dla straży pożarnych zakupiono m.in. defibrylator AED. Oprócz tego jednostka otrzymała środki na wyposażenie. Zakup współfinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W tym roku OSP w Rudnie Dolnym przeszło wiele zmian, dzięki decyzji jaką druhowie podjęli 5 stycznia br. Można by śmiało to nazwać "odrodzeniem" jednostki: "Mimo braku remizy, wozu strażackiego oraz braków w sprzęcie, staramy się zadbać o bezpieczeństwo i życie naszych mieszkańców" - dumnie głoszą strażacy z OSP.

Urządzenia AED

Defibrylator to urządzenie medyczne, którego zadaniem jest wyciszenie migotania komór serca i dzięki temu, usystematyzowanie jego rytmu. Urządzenie kojarzy się nam się z ciężkim, medycznym sprzętem używanym w warunkach szpitalnych i faktycznie, tak właśnie jest. Wraz z rozwojem świadomości, jak bardzo ważna jest defibrylacja w przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, skonstruowano tak zwany defibrylator AED.

Co dokładnie oznacza skrót "AED"?

Defibrylator AED jest urządzeniem, które w bezpieczny dla ratownika i osoby poszkodowanej sposób prowadzi krok po kroku za pomocą poleceń głosowych i wizualnych przez przebieg akcji ratowniczej, podając impuls elektryczny. Został skonstruowany tak, by w odróżnieniu od defibrylatora szpitalnego służyć w warunkach zewnętrznych, w miejscach publicznych, takich jak instytucje, urzędy czy też ośrodki sportowe. Jednocześnie, ze względu na poręczny rozmiar nadaje się doskonale, jako wyposażenie służb ratowniczych (GOPR, WOPR) czy też straży miejskiej i policji. Jego ideą jest więc łatwy i publiczny dostęp i prostota w obsłudze, tak by użyć go mógł każdy, nawet osoba nieprzeszkolona medycznie.

Info/foto: OSP NB

Proszowice - najnowsze informacje