czwartek, 21 listopada 2019 13:04

Oświęcim: Płuca czernieją z każdym dniem. Jest coraz gorzej

Autor Anna Piątkowska-Borek
Oświęcim: Płuca czernieją z każdym dniem. Jest coraz gorzej

Pięć dni trwało, by ustawione na rynku płuca zrobiły się czarne. Co to oznacza?

Sztuczne płuca, które pojawiły się w Oświęcimiu, „oddychają” lokalnym powietrzem i filtrują znajdujące się w nim zanieczyszczenia.

– Powietrze i unoszące się w nim zanieczyszczenia są najczęściej niewidzialne. Chcemy pokazać, że powietrze, którym oddychamy w sezonie zimowym, jest przepełnione drobnym, szkodliwym pyłem, który osadza się w naszych organizmach – mówiła Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego, inicjatora akcji. – Nasza instalacja przedstawia model płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii, przez którą tłoczone jest powietrze. Drobiny pyłów osiądą w płucach, które w ciągu 14 dni happeningu, zmienią kolor. Dodatkowo na bilbordzie umieściliśmy czujnik wyświetlający bieżące stężenie PM10 w danej godzinie – dodaje.

Na początku ustawione na oświęcimskim rynku płuca były białe. Po pięciu dniach są już mocno zabrudzone...

– Kilka dni temu ustawiliśmy na Rynku w Oświęcimiu instalację płuc, które czernieją w miarę „oddychania” polskim powietrzem. To, jak szybko czernieją, zależy od tego, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze, którym oddychają – tłumaczy Krakowski Alarm Smogowy.

Płuca będą się znajdować na oświęcimskim rynku do 28 listopada. Biorąc pod uwagę, że już w pierwszych dniach mocno zmieniły kolor, po dwóch tygodniach najprawdopodobniej będą czarne jak smoła...

To nie nastraja optymistycznie. Ilość zanieczyszczeń, jaka osadza się na sztucznych płucach tylko pokazuje, co codziennie wdychają mieszkańcy Oświęcimia i okolic. Jak po wyjściu „na świeże powietrze” wyglądają nasze płuca?

Płuca w centrum miejscowości

Oświęcim jest pierwszym miastem, w którym pojawił się model ludzkich płuc. 29 listopada sztuczne płuca zostaną ustawione w Czernichowie, 14 grudnia w Wieliczce, 30 grudnia w Zabierzowie, 14 stycznia 2020 w Niepołomicach, a 29 stycznia w Warszawie.

Fot. Karolina Turza / Oświęcimski Alarm Smogowy

Oświęcim - najnowsze informacje