piątek, 7 lutego 2020 13:04

Oszukiwali w kantorach w Małopolsce. Może też w twoim? Zobacz zdjęcia

Autor Marzena Gitler
Oszukiwali w kantorach w Małopolsce. Może też w twoim? Zobacz zdjęcia

Tarnowska Policja poszukuje osób, które mogły paść ofiarą szajki oszustów. Mężczyźni na terenie Małopolski próbowali okradać kantory walutowe. Jaki był schemat ich działania?

Przestępcy prówali swoich sił w Gorlicach i Gromniku. Jeden z mężczyzn wchodził do kantoru i deklarował wymianę pewnej sumy Euro na polskie złotówki. Po przeliczeniu banknotów kasjerka stwierdzała brak kilkudziesięciu Euro i prosiła o dołożenie brakujących pieniędzy do zadeklarowanej kwoty. Mężczyzna odbierał od kasjerki plik pieniędzy i gdy jedną ręką dokładał na wierzch brakującą sumę, w tym samy czasie drugą ręką sprytnie zabierał kilka banknotów o największym nominale, które znajdowały się pod spodem pliku. W ten sposób można było oszukiwać osoby na kilkaset złotych podczas jednej transakcji.

Na trop oszustów policja wpadła dzieki kasjerce kantoru w Gromniku. Kobieta wykazała się dużą czujnością i poinformowała, że ponownie przeliczy plik pieniędzy. Wówczas mężczyzna wszczął awanturę, zaczął zarzucać jej brak kompetencji i nieumiejętności liczenia. Kobieta jednak nie uległa presji i stanowczo chciała przeliczyć raz jeszcze pieniądze. W związku z taką postawą kasjerki mężczyzna zabrał pieniądze i wyszedł z kantoru. Kobieta poinformowała Policję o usiłowaniu oszustwa podając jednocześnie numery rejestracyjne oraz markę pojazdu jakim poruszali się sprawcy.

Policjanci z Ciężkowic zabezpieczyli zapis monitoringu, natomiast policjanci z Tarnowa zatrzymali na ulicy Tuchowskiej przy węźle z drogą krajową 94 podejrzany samochód. W samochodzie siedziało dwóch obywateli Bułgarii, którzy zostali zatrzymani i przewiezieni do Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Przy mężczyznach zabezpieczono kilka tysięcy Euro, a prowadzone czynności pozwoliły na przedstawienie im 4 zarzutów usiłowania oszustwa na terenie Gorlic oraz Gromnika.

Mężczyźni w wieku 60 lat zostali doprowadzeni do prokuratury pod zarzutem usiłowania oszustwa, a następnie do tarnowskiego sądu, który zastosował wobec nich tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Tarnowska Policja zwraca się do osób, które zostały lub mogły zostać oszukane w podobny sposób o kontakt telefoniczny 14 628-1383, 14 628 1215 lub droga elektroniczną kmp@tarnow.policja.gov.pl

inf. i foto: KMP w Tarnowie

Gorlice - najnowsze informacje