środa, 5 lutego 2025 17:40, aktualizacja 3 godziny temu

"Otwiera się wiekopomny rozdział w gospodarczej historii miasta." Ogromna inwestycja w Brzesku

Autor Krystian Kwiecień
"Otwiera się wiekopomny rozdział w gospodarczej historii miasta." Ogromna inwestycja w Brzesku

Zgodnie z zaplanowanym budżetem na 2025 rok, w Brzesku rozpoczną się prace, które mogą być milowym krokiem w historii promocji miasta.

Podczas sesji z 18 grudnia ubiegłego roku Rada Miasta Brzesko poinformowała, że w 2025 roku dokładnie 25,6 miliona złotych zostanie przeznaczone na kilka różnych, ale jakże ważnych dla miasta planów i inwestycji.

Lista wydatków, które czeka gminę jest obszerna i jest podzielona na kilka kategorii. Jest na niej między innymi wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych.

  • Zobacz też:
Nowy rok, nowe możliwości. Brzesko wyda ogromne pieniądze
Na niedługo przed Świętami Bożego Narodzenia ogłoszono, że w nadchodzącym roku zostanie przeznaczonych aż 25 milionów złotych na miejskie inwestycje.

Milowy krok?

"Gorąco wierzymy, że otwiera się wiekopomny rozdział w gospodarczej historii miasta. Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych to jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji XXI wieku w gminie Brzesko. Gdyby odwierty potwierdziły wstępne ekspertyzy dokonane na podstawie szczegółowych badań, to gmina zyskałaby spore profity z tytułu oszczędności energii, rozwoju przedsiębiorczości (podatki, nowe miejsca pracy). Stałaby się też o wiele bardziej atrakcyjna pod względem turystycznym." - informują władze miasta i gminy.

O źródłach geotermalnych w gminie mówiło się już od kilkudziesięciu lat. Decyzję o rozpoczęciu prac nad projektem ich uruchomienia samorząd podjął jednak dopiero w 2020 roku, ale od tej pory każdy kolejny krok był wykonywany w bardzo szybkim tempie. Do współpracy zostali zaproszeni naukowcy oraz eksperci ze specjalistycznej firmy. Mieli za zadanie określenie najlepszego miejsca, w którym powinien zostać wykonany odwiert. Przy wyborze lokalizacji kierowano się głównie względami geologicznymi, środowiskowymi i logistycznymi.

Analiza lokalizacji odwiertu

W lipcu 2021 roku zakończono prace nad dokumentacją, która szczegółowo analizowała możliwe lokalizacje planowanego odwiertu geotermalnego w Gminie Brzesko. Dokument ten stanowił fundament dla dalszych działań związanych z wykorzystaniem wód termalnych w regionie.

Już trzy miesiące później, we wrześniu 2021 roku, gotowy był projekt robót geologicznych. Równolegle ukończono opracowanie dokumentu pt. „Analiza wykorzystania wód termalnych w Gminie Brzesko”, który określał potencjalne korzyści płynące z eksploatacji zasobów geotermalnych w kontekście lokalnego rozwoju.

Wniosek o koncesję

23 września 2021 roku złożono formalny wniosek o uzyskanie koncesji na przeprowadzenie odwiertu geotermalnego. Ten krok był kluczowy dla rozpoczęcia procesu realizacji projektu, zapewniając podstawę prawną dla planowanych działań. W grudniu tego samego roku Rada Miejska Brzeska przyjęła uchwałę dotyczącą „Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwo gazowe dla Gminy Brzesko na lata 2021-2036”.

Dokument ten uwzględniał perspektywy wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym wód termalnych, jako jednego z kluczowych elementów rozwoju infrastruktury energetycznej.

Geotermia♨️💦 w Brzesku – coraz bliżej do odwiertu Na początku lutego br. w siedzibie Urzędu Miejskiego została podpisana...

Opublikowany przez Urząd Miejski w Brzesku Środa, 5 lutego 2025

Wniosek o dofinansowanie

W kwietniu 2022 roku złożono wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) o dofinansowanie prac badawczych związanych z odwiertem. Był to kolejny istotny etap w realizacji projektu, mający na celu zapewnienie niezbędnych środków finansowych.

Z kolei 24 listopada 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło przyznanie dofinansowania dla Gminy Brzesko w wysokości ponad 13,7 miliona złotych. Środki te pochodziły ze wspomnianego NFOŚiGW i miały zostać przeznaczone na realizację odwiertu geotermalnego.

Umowa otwierająca dalsze działania

Natomiast 30 września ubiegłego roku podpisano umowę umożliwiającą rozpoczęcie kolejnych etapów projektu. To wydarzenie otworzyło drogę do realizacji prac terenowych, przybliżając gminę do wykorzystania potencjału wód termalnych. Dzięki starannemu planowaniu i wsparciu finansowemu projekt stopniowo zmierza ku realizacji, stając się jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju gminy Brzesko.

"Wykonanie odwiertu i przeprowadzenie badań pozwoli na ocenę zasobów wód geotermalnych 2 kilometry pod ziemią. Ocenie poddane zostaną parametry i wydajność złoża. Poznamy też odpowiedź na pytanie, ile wody można z niego uzyskać i jaka będzie jej temperatura. Eksperci z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Główny Geolog Kraju wybrali dwa miejsca w Małopolsce, które dają największe szanse na wykorzystanie w przyszłości złóż geotermalnych do celów energetycznych." - dodały władze Brzeska.

Przewidywany koszt zadania to 16 893 835 . Maksymalna kwota dofinansowania z NFOŚiGW 13 734 825 zł. Gmina Brzesko w dwóch najbliższych latach przeznaczy na to przedsięwzięcie 3 159 010 zł.

Fot: Urząd Miejski w Brzesku / Facebook

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka