wtorek, 16 sierpnia 2022 09:09

Ozonowanie mieszkania - dezynfekcja wnętrz ozonem

Autor Artykuł sponsorowany
Ozonowanie mieszkania - dezynfekcja wnętrz ozonem

Ozonowanie mieszkania jest obecnie jedną z najlepszych i najnowocześniejszych metod na dezynfekcję mieszkania i jego odświeżenie. Ozonowanie w szybki i skuteczny sposób zabija wirusy, grzyby i bakterie, niszczy grzyby na ścianie oraz pleśń, a dodatkowo pozwala na pozbycie się z pomieszczeń nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo ta metoda oczyszczania mieszkania jest znacznie skuteczniejsza i szybsza niż oczyszczanie i dezynfekcja mieszkania przy zastosowaniu innych środków.

Ozonowanie mieszkania - na czym polega?

Ozon jest odmianą tlenu, która różni się od zwyczajnego tlenu tym, że składa się z trzech atomów, a nie dwóch. Ozon jest pierwiastkiem niestabilnym, gdyż jego trzeci atom ma tendencję do odłączania się od pozostałych atomów. Po odłączeniu się atom wchodzi w reakcję z cząstkami zanieczyszczeń, takimi jak wirusy, grzyby, bakterie czy pleśń. Pozostała część ozonu po niedługim czasie rozpada się z powrotem do tlenu, co sprawia, że ozon nie jest w żaden sposób szkodliwy dla środowiska.

Dzięki swoim właściwościom ozon można wykorzystać m.in. do dezynfekcji mieszkania. Jest to znacznie szybsza, wygodniejsza i skuteczniejsza metoda niż dezynfekcja mieszkania z użyciem różnych środków chemicznych. Niewątpliwą zaletą ozonu jest to, że jest on gazem, co sprawia, że jest w stanie dotrzeć właściwie wszędzie, nawet w miejsca, które ciężko byłoby zdezynfekować środkami chemicznymi. Decydując się na wykorzystanie ozonu mamy pewność, że pozbyliśmy się wirusów i bakterii z całego mieszkania - wyjaśnia Krzysztof Czechowski - właściciel marki CzechPranie.pl.

Ozonowanie pomieszczeń - kiedy warto się na nie zdecydować?

Ozonowanie pozwala na usunięcie z dezynfekowanego pomieszczenia różnych drobnoustrojów oraz brzydkiego zapachu. Jeżeli chcemy ten proces przeprowadzić szybko i wygodnie, to ozonowanie będzie najlepszą metodą. Dodatkowo ozonowanie pomieszczeń sprawdzi się np. w przypadku alergików - proces ten skutecznie zabija roztocza, które są często spotykanym alergenem. Ozonowanie warto rozważyć również wtedy, gdy chcemy pozbyć się z mieszkania brzydkiego zapachu np. zapachu farb po remoncie czy też zapachu papierosów po jakiejś imprezie. Ozonowanie sprawdzi się również w przypadku pozbywania się brzydkiego zapachu, który jest spowodowany np. wilgotnością czy pożarem, wtedy jednak prawdopodobnie konieczne będzie przeprowadzenie kilku zabiegów.

Jak wygląda ozonowanie pomieszczeń?

Do uprzednio przygotowanego pomieszczenia wstawia się specjalny generator, który następnie jest uruchamiany przez osobę ubraną w kombinezon ochronny lub zdalnie przy pomocy specjalnego pilota. Po uruchomieniu generatora należy opuścić pomieszczenie i zostawić włączony generator na kilka godzin. Po 30 minutach od zakończenia pracy generatora osoba ubrana w kombinezon ochronny może wejść do pomieszczenia, żeby pootwierać okna w celu wywietrzenia pomieszczenia. Po wywietrzeniu należy sprawdzić poziom ozonu w pomieszczeniu, żeby mieć pewność, że nie jest on już szkodliwy dla ludzi.

Jak przygotować mieszkanie do ozonowania?

Każde pomieszczenie, w którym chcemy przeprowadzić ozonowanie, należy wcześniej odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności należy opróżnić mieszkanie z wszystkich żywych organizmów, takich jak zwierzęta domowe czy rośliny. W ozonowanych pomieszczeniach nie mogą również przebywać ludzie, gdyż ozon jest szkodliwy i mógłby uszkodzić ich płuca.

Przed rozpoczęciem procesu ozonowania należy również uszczelnić pomieszczenia, tak aby ozon nie wydostawał się poza nie. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać odpowiednie stężenie ozonu w dezynfekowanym pomieszczeniu. W pomieszczeniu należy również pootwierać szafki, lodówkę czy piekarnik oraz podnieść dywany z podłogi - takie działania sprawią, że ozon będzie w stanie dotrzeć dosłownie wszędzie.

Ile kosztuje ozonowanie mieszkania?

Do ozonowania mieszkania można zatrudnić profesjonalną firmę, która się tym zajmuje. Cena ozonowania mieszkania uzależniona jest od kilku różnych czynników, w tym m.in. od powierzchni pomieszczenia. Z reguły jednak ceny ozonowania mieszkania plasują się gdzieś w przedziale od ok. 300 do ok. 800 zł netto. Biorąc pod uwagę wysoką skuteczność ozonowania w walce z bakteriami, wirusami czy brzydkimi zapachami, to cena ta nie jest specjalnie wygórowana.

Technologia - najnowsze informacje