Dokładnie 110 lat temu Pierwsza Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów pod przewodnictwem marszałka Józefa Piłsudskiego. W Krakowie z tej okazji odbyły się tradycyjne uroczystości.
Pierwsza Kompania Kadrowa – pododdział piechoty, utworzony 3 sierpnia 1914 w Krakowie z połączenia członków „Strzelca” i Polskich Drużyn Strzeleckich był zalążkiem Wojska Polskiego. W skład kompanii wchodziły cztery plutony, a każdy z nich złożony był z czterech dziesięcioosobowych sekcji. Żołnierze 1 kompanii otrzymali drelichowe mundury, ekwipunek oraz broń. W wyposażeniu żołnierzy wielki wkład mieli mieszkańcy Krakowa.
Ledwo ponad tydzień od wybuchu I Wojny Światowej, już drugiego sierpnia kompania, złożona przez samego Józefa Piłsudskiego, otrzymała zgodę od władz austriackich na mobilizację i koncentrację swoich sił na terenie Galicji. Jeszcze tego samego dnia marszałek wyznaczył generała dywizji Wojska Polskiego Tadeusza Kasprzyckiego na dowódcę kompanii.
"Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup. Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały." - powiedział w dniu powstania kompani Józef Piłsudski.
Celem oddziałów, które wyruszyły z Krakowa do Warszawy było doprowadzanie do odzyskania niepodległości. 12 sierpnia 1914 pierwsza kompania, razem z kompaniami, które wyruszyły z Krakowa tuż po niej, zajęła Kielce. Następnie, po bezskutecznej próbie przebicia się do Warszawy w celu wywołania powstania, Pierwsza Kadrowa powróciła do Krakowa, stając się zalążkiem Legionów Polskich, dzięki którym w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość.
W Krakowie już od ponad 50 lat (marsz zrodził się 44 lata po wojnie) odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Ubrani w tradycyjne szare mundury albo w mundury współczesne, naśladowcy piłsudczyków dziś kolejny raz wyszli z Oleandrów w stronę Kielc.
Marsz zgromadził młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP.
I pomaszerowali! Z krakowskich Oleandrów wyruszył LIX (44. raz po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. 350 osób ma do pokonania 120 kilometrów do Kielc. Zajmie im to sześć dni. fot. Bogusław Świerzowski
Opublikowany przez Kraków PL Wtorek, 6 sierpnia 2024
Warto dodać, że cały Kraków z tej okazji został udekorowany flagami państwowymi i miejskimi. Flagi pojawiły się w Krakowie na budynkach Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostek organizacyjnych, przy pomniku Józefa Piłsudskiego oraz pod Wawelem. Biało-czerwone są maszty przed Magistratem na placu Wszystkich Świętych. Udekorowane zostały także maszty na Małym Rynku. Stojaki z flagami pojawiły się przy pomniku oraz kopcu Józefa Piłsudskiego, przy Krzyżu Katyńskim, na Oleandrach i przy CK Rotunda.
Kładka o. Bernatka, estakada Lipska-Wielicka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach należąca do firmy Emitel zostaną podświetlone w biało-czerwonych barwach. Podczas krakowskich uroczystości popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego w Urzędzie Miasta Krakowa w holu kamiennym zostało też udekorowane biało-czerwoną flagą.
Wydarzenia rozpoczęły się 5 sierpnia o godz. 15.00, uroczystym apelem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na ulicy jego imienia. Potem oddziały przemaszerowały na Rynek Główny, gdzie złożono kwiaty w miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicą Grodzką na Wawel, gdzie odbył się apel w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów i złożenie kwiatów na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Honorowego Protektora Marszu w latach 2006–2009. O godz. 17.00 w Katedrze Wawelskiej odprawiona została msza w intencji marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego żołnierzy, a po niej na placu o. gen. Adama Studzińskiego złożono kwiaty pod Krzyżem Katyńskim.
Po uroczystościach delegacja uczestników marszu skierowała się w stronę Małego Rynku, gdzie odbyła się 88. Krakowska Lekcja Śpiewania „Kadrówka 1914” organizowana przez Bibliotekę Polskiej Piosenki.
O godz. 19.45 odbył się uroczysty capstrzyk pod kopcem Józefa Piłsudskiego na Sowińcu połączony ze złożeniem ziem w kopcu i składaniem kwiatów.
Wtorkowe uroczystości rozpoczęły się o godz. 7:00 uroczystym apelem na Oleandrach. Stamtąd uczestnicy poszli w kierunku Cmentarza Rakowickiego, gdzie złożono kwiaty na mogiłach Legionistów i wyruszyli w stronę Michałowic, gdzie o godz. 9:45 odbyły się uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym obalenie słupów granicznych przez I Kompanię Kadrową.
Od 6 do 12 sierpnia uczestnicy marszu dotrą z Krakowa, do Kielc. Tegoroczny marsz odbywa się w 110. rocznicę Legionowego Czynu Niepodległościowego. Komendantem marszu jest Dionizy Krawczyński, a w Komitecie Honorowym tegorocznej Kadrówki znalazł się Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. Znajdują się w nim także wojewoda świętokrzyski i małopolski oraz włodarze samorządów terytorialnych, przez które przechodzą uczestnicy marszu.
fot: Bogusław Świerzowski / Kraków.pl / Facebook