sobota, 25 maja 2024 07:49

Pamięci wielkiej dobrodziejki Małopolski. Założona przez nią fundacja przekazała 2 mln funtów

Autor Marzena Gitler
Pamięci wielkiej dobrodziejki Małopolski. Założona przez nią fundacja przekazała 2 mln funtów

17 maja z inicjatywy dr n. med. Wojciecha Skuchy w proszowickim szpitalu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Lady Marjorie Salisbury, brytyjskiej markizie, działaczce charytatywnej.

Lady Marjorie Salisbury w 1982 r. założyła fundację Help Poland Fund charytatywnie wspierającą położone w Polsce kliniki, szpitale, apteki i sierocińce. Organizacja ta przekazała do Polski pomoc o wartości ok. 2 mln funtów, współpracując przy jej dystrybucji z krakowską Kurią Metropolitalną. Marjorie Salisbury związała się również z założoną w 1999 r. młodzieżową organizacją World Youth Alliance (WYA, Światowy Sojusz Młodzieży) z siedzibą w Nowym Jorku (w Polsce działa jej filia WYA-Poland), promującą godność człowieka i solidarność międzynarodową. W  2005 r. markiza przyjęła funkcję członkini Rady Doradczej i patronki. Zmarła 12 grudnia 2016 r. Pozostawiła legat, dzięki któremu w 2017 r. powstała w Krakowie stypendialna Fundacja Edukacyjno-Charytatywna im. Marjorie Salisbury.  Swoją działalność uważała za rodzaj obowiązku, żałując, że - w tak małym stopniu spłaciła dług, który jej naród zaciągnął wobec Polaków podczas bitwy o Anglię.

Beneficjentem fundacji Help Poland Fund był także szpital w Proszowicach. Sama markiza Salisbury kilkakrotnie odwiedziła Proszowice, przyjeżdżając wraz z konwojami pomocowymi. Pierwszy raz była tu w 1988 roku.

Doktor Wojciech Skucha opisał to spotkanie, przede wszystkim zaskoczony energią i bezpośredniością Lady Salisbury, która wyskoczyła z czerwonej ciężarówki fundacji ubrana w skórzane bryczesy i zwyczajnie się z nim przywitała.

Markiza proszowicki szpital odwiedziła trzykrotnie. Ostatni raz gościła w Proszowicach w maju 2013 roku. Zwiedziła wówczas m.in. Ogród Biblijny oraz odrestaurowany Klasztor w Hebdowie.

17 maja w uroczystości wzięli udział syn markizy Lord Valentine Salisbury oraz wnuk Hubert Salisbury, którzy dokonali odsłonięcia tablicy i podziękowali za pielęgnowanie pamięci o Markizie. Obecni byli także przedstawiciele Fundacji Charytatywno-Edukacyjnej im. Marjorie Salisbury w Krakowie Bogusław Rostworowski oraz Agata Wolska. Nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych. Obecni na uroczystości byli I Wicewojewoda Elżbieta Achinger, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kraków Iwona Chamielec, Przewodnicząca Rady Powiatu Proszowickiego Anita Spurek, Wicestarosta Elżbieta Grela oraz Pełnoetatowy Czonek Zarządu Mateusz Zaręba, Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Grzegorz Cichy.

Tablica wykonana została przez artystę Bronisława Krzysztofa i została umieszczona w Oddziale Pulmonologiczno-Internistycznym. Jest hołdem i podziękowaniem dla Lady Marjorie Salisbury za jej trud i zaangażowanie w niesieniu pomocy szpitalowi.

fot. Szpital w Proszowicach

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka