sobota, 12 czerwca 2021 00:29

Wyjątkowa atrakcja już w niedzielę. Parada historycznych wagonów przejdzie przez Kraków

Autor Marzena Gitler
Wyjątkowa atrakcja już w niedzielę. Parada historycznych wagonów przejdzie przez Kraków

Pochodzące z lat 50-tych wagony pojawią się na trasie z Nowej Huty przez św. Gertrudy na Podgórze.  MPK rozdało specjalne zaproszenia na wyjątkową przejażdżkę!

W niedzielę, 13 czerwca po długiej przerwie na ulice miasta znów wyjadą historyczne tramwaje. Parada rozpocznie się na terenie zajezdni tramwajowej Nowa Huta o godzinie 10.00 od prezentacji wagonu 4N. Ten pochodzący z lat 50-tych XX w. pojazd został odrestaurowany przez pracowników MPK SA i tego dnia po raz pierwszy będzie go można zobaczyć na krakowskich torach. Jest to ostatni fabrycznie wyprodukowany wagon z rodziny N, którego brakowało w historycznej kolekcji krakowskiego przewoźnika.

Parada wyruszy z nowohuckiej zajezdni ok. 11.00. Oprócz wagonu 4N w paradzie pojadą pozostałe tramwaje typu N, które posiada MPK SA. Będą to m.in. wyjątkowe i nie prezentowane do tej pory pojazdy techniczne – szlifierka i wagon do odśnieżania. W pardzie pojadą także takie tramwaje jak warszawski wagon K czy gdańska przyczepa KSW, a więc tramwaje, których rozwiązania i konstrukcje wykorzystano przy budowie tramwaju N.

Wszystkie pojazdy biorące udział w paradzie przejadą przez: ul. Ujastek, al. Solidarności, pl. Centralny, al. Jana Pawła II, rondo Mogilskie, al. Powstania Warszawskiego, rondo Grzegórzeckie, ul. Grzegórzecką, ul. Starowiślną, ul. św. Gertrudy, ul. Stradomską, ul. Krakowską, ul. Kalwaryjską, rondo Matecznego, ul. Wadowicką i ul. J. Brożka do zajezdni tramwajowej Podgórze. Należy pamiętać, że tramwaje nie będą się zatrzymywać na przystankach na trasie przejazdu.

Po przyjeździe na teren zajezdni Podgórze ok. godz. 12.00, na uczestników parady czekają kolejne atrakcje. Poza historycznymi tramwajami zostaną tu zaprezentowane także zabytkowe autobusy, w tym m.in. najstarszy krakowski autobus z 1929 roku. Odbędzie się pokaz szlifowania szyn, a także przejazdy zabytkowymi tramwajami wokół zajezdni. Chętni będą się mogli także umówić na przejazd zabytkową taksówką FSO 125p lub zabytkowym radiowozem nadzoru ruchu MPK. Można też będzie nabyć najnowszą książkę o historii krakowskiej komunikacji wydaną przez MPK SA  - „Krakowska komunikacja wczoraj i dziś”.

Zajezdnia tramwajowa Podgórze będzie dostępna dla uczestników parady do godziny 14.00. Jeżeli ktoś będzie chciał wrócić do Nowej Huty to będzie taka możliwość - kursy tramwajów z Podgórza zaplanowano o godz. 13.00 i 14.00.

W związku z obowiązującymi limitami w każdym wagonie może być zajętych 75 proc. dostępnych miejsc. Osoby, które chciały przejechać się zabytkową eN-ką mogły zdobyć zaproszenie od MPK. Rozdawano je 8 i 9 czerwca przed budynkiem MPK SA przy ul. J. Brożka 3.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje