W niedzielne popołudnie mieszkańcy gminy i miasta Proszowice nie mogli narzekać na nudę, bowiem po raz kolejny mogli aktywnie uczestniczyć w działaniach edukacyjnych dotyczących konieczności poprawy jakości powietrza oraz ochrony środowiska. Wydarzenie planowane na płycie proszowickiego rynku z powodu deszczowej aury w większości odbywało się w budynku Centrum Kultury i Wypoczynku. Pomimo tych niedogodności dość intensywne opady ucieszyły wszystkich – zażegnały widmo suszy spędzającej sen z powiek nie tylko rolnikom.
Festyn rodzinny pod hasłem „Ten straszny SMOG” rozpoczął się spektaklem pt. „Czarownica Niska Emisja” który opowiadał o złej czarownicy chcącej zniszczyć świat. W przedstawieniu w ratowaniu świata, w jego sprzątaniu, w segregowaniu odpadów aktywny udział brali widzowie - najmłodsi uczestnicy festynu.
Kolejny z cyklu pikników ekologicznych zachęcał do włączenia się w działania w celu poprawy jakości powietrza, do zapoznania się z możliwością uzyskania dofinansowania, do wymiany kotłów na ekologiczne, do instalacji odnawialnych źródeł energii, do termomodernizacji budynków, do oszczędności energii, dbania o jakość spalanego opału, oszczędnego zużywania surowców, zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów. Praktyczne działania prowadzone były w zakresie segregacji odpadów. Każdy mieszkaniec w zamian za dostarczone surowce wtórne mógł otrzymać sadzonkę drzewa, krzewu czy roślin balkonowych. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MIKI z Krakowa zajmująca się odbieraniem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych od mieszkańców gminy Proszowice informowała o zasadach i wymogach selektywnej zbiórki oraz przyjmowała przyniesione przez mieszkańców opakowania szklane, plastikowe butelki, makulaturę, zużyte baterie, drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Posadzone drzewka , krzewy, sadzonki zwiększą produkcję tlenu o zebrane surowce wtórne przeznaczone do recyklingu ograniczą ilości składowanych odpadów. Takie aktywne włączenia się mieszkańców w akcję przyczynia się do podniesienia świadomości ekologicznej i dbałości na co dzień o stan środowiska naturalnego –przekonuje burmistrz Grzegorz Cichy.
Podczas przeprowadzonej akcji zebrano około 280 kg opakowań szklanych, 490 kg makulatury, 320 kg opakowań plastikowych PET, 80 kg zużytych baterii, 42 kg puszek aluminiowych oraz ok. 350 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
W zamian za surowce wtórne wydano 550 szt. sadzonek roślin gatunków: lipa, brzoza, głóg, wierzba, berberys, tawuła, tuja, bluszcz, krzewuszka, pigwowiec oraz kwiaty doniczkowe pelargonie.
Podczas pikniku zorganizowane zostało również spotkanie informacyjne w ramach programu „Czyste Powietrze” podczas którego wszyscy zainteresowani wymianą starych pieców na bardziej nowoczesne mogli skorzystać z usług profesjonalnej firmy doradczej i dowiedzieć się, że można uzyskać nawet 90 % dofinansowania.
Na uczestników pikniku czekała także wystawa kotłów niskoemisyjnych, dzięki której mieszkańcy mogli zapoznać się z ofertą ekologicznych kotłów.
Edukacje na temat środowiska należy zaczynać od najmłodszych lat, dlatego podczas pikniku przygotowano specjalne zabawy dla tych najmniejszych. Dzieci z gminy Proszowice mogły wziąć udział w warsztatach ekologicznych prowadzonych przez firmę eco2u podczas których wykonywały upcyklingowe dekoracje z wykorzystaniem eko-pelletu, darów lasu, kuchni, z wykorzystaniem odzyskanych surowców (tworzenie wyjątkowych wazoników, ozdób, zawieszek -promowanie upcyklingu), ozdabiały ekotorby. Udostępnione były pokazowy oze domek z panelem fotowoltaicznym, wiatrakiem, żarówkami, z dodatkowymi „eko” informacjami, tablice tematyczne o odnawialnych źródłach energii, pokazowy komin edukacyjny, pokazowe żywe oczyszczacze powietrza , leśna ścieżka sensoryczna, wraz z informacjami o czasie rozkładu śmieci
Ponadto przez pracowników Wydziału ROŚ zorganizowane zostały konkursy, quizy i zabawy dotyczące ochrony środowiska, podczas których młodzi mieszkańcy mogli zdobyć ciekawe nagrody.
Pan Mariusz Sałęga reprezentujący Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, przeprowadził konkurs rysunkowy dla dzieci. Zainteresowani mogli skorzystać również z fachowego doradztwa dotyczącego działań możliwych do dofinansowania m. in. przez WFOŚiGW w Krakowie.
Firma Ecolife System Inteligentnego Oddychania zaprezentował stacje monitoringu zewnętrzną i wewnętrzną pozwalająca na bieżące monitorowania jakości powietrza oraz oczyszczacze powietrza, których działanie dla poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach zaczyna doceniać coraz więcej ludzi.
O dobre samopoczucie uczestników festynu dbały także panie z KGW Górka Stogniowska, które serwowały regionalne potrawy.
Piknik z każdą kolejną edycją cieszy się zwiększonym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Z roku na rok coraz więcej osób uświadamia sobie jak ważne jest dbanie o środowisko. Świadomość, że liczba mieszkańców gminy segregujących odpady, dbających o to czym palą w swoich piecach wzrasta, daje organizatorom pikniku powód do zadowolenia.
Festyn rodzinny ten Straszny Smog jest dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.