środa, 9 października 2019 10:12

Piwniczna-Zdrój: Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Większy tonaż na drodze nr 68 Mniszek – Stara Lubovna

Autor Marzena Gitler
Piwniczna-Zdrój: Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Większy tonaż na drodze nr 68 Mniszek – Stara Lubovna

Dobra wiadomość dla ruchu towarowego z Polski na Słowację, przez przejście graniczne Piwniczna – Mniszek nad Popradem. Dopuszczalny tonaż na drodze nr 68 Mniszek – Stara Lubovna zwiększono na Słowacji do 12 t na stałe, jak przekazała Slovenská Správa Ciest SSC IVSC Košice Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zmiana dopuszczalnego tonażu z 7,5 t do 12 t pozwala na zmniejszenie problemów transportowych po obu stronach granicy dla przedsiębiorców dysponujących takimi środkami transportu. Podniesienia tonażu chcieli przedsiębiorcy z rejonu Sądecczyzny. Zabiegała o to GDDKiA, jednak słowackie służby nie podnosiły tonażu tłumacząc to złym stanem technicznym drogi na swoim terytorium.

Realizacja nowego odcinka DK87 od Piwnicznej Zdroju do mostu granicznego w miejscowości Mniszek nad Popradem i kompleksowa przebudowa DK87 z podniesieniem jej parametrów technicznych w zakresie nośności spowodowała brak ograniczeń tonażowych po stronie Polski. Wykonano także szereg elementów wpływających na sytuację poprawę bezpieczeństwa ruchu: ciągi piesze i ciągi pieszo-rowerowe, przejścia dla pieszych w „azylu” i skrzyżowanie typu rondo z drogą wojewódzką nr 971. Powstał nowy most graniczny na Popradzie, który budowała strona słowacka, ale strona polska zwracała koszty związane z jego budową w granicy Polski. W 2017 r. przebudowo drogę krajową nr 87 w Piwnicznej, wzmacniając jest konstrukcję. Powstały nowe chodniki, odwodnienie oraz lewoskręty. Inwestycje te spowodowały, że na DK87 nie było potrzeby wprowadzania żadnych ograniczeń tonażu.

GDDKiA zwracała się do swojego odpowiednika na Słowacji (Slovenska Sprava Ciest Košice) z prośbą o podniesienie tonażu na drodze nr 68 Mniszek – Stara Lubovna. Słowackie służby drogowe w ciągu kilku lat wykonały niezbędne prace, by móc podnieść u siebie tonaż do 12 ton i ustawiły już odpowiednie oznakowanie po swojej stronie granicy. GDDKiA Oddział w Krakowie także zmienił oznakowanie.Całkowite zniesienie ograniczenia tonażu zależy od przebudowy drogi po stronie słowackiej.

inf. GDDKiA

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka