czwartek, 13 czerwca 2024 13:09

Płaca minimalna znowu w górę? Ile zarobimy od 1 stycznia?

Autor Patryk Trzaska
Płaca minimalna znowu w górę? Ile zarobimy od 1 stycznia?

Czy już od 1 stycznia przyszłego roku zarobimy więcej? Rząd przyjął właśnie propozycję nowej płacy minimalnej. Ile pieniędzy według założeń trafi do kieszeni Polaków?

Płaca minimalna to ustalona przez państwo najniższa kwota wynagrodzenia, jaką pracodawca musi wypłacić pracownikowi za wykonywaną pracę. Jej podnoszenie przez polityków różnych opcji od zawsze było określane, jako poprawa komfortu życia oraz dążenie do standardów płac znanych na zachodzie Europy.  

Niedawna zmiana weszła w życie od stycznia 2024 roku. Płaca minimalna wzrosła wtedy do  kwoty 4242 brutto, co przekłada się na wynagrodzenie na poziomie 27,70zł brutto na godzinę. W praktyce, zarabiający najniższą krajową od początku tego roku w swoich portfelach mogli zaobserwować nawet kilkaset złotych więcej.

To jednak nie koniec zmian. Na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów zapadła decyzja zakładająca, że od 1 stycznia 2025 płaca minimalna w Polsce wynosić będzie 4626 zł brutto czyli 30,20 złotego na godzinę. "Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r., przedłożoną przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej" - czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu na stronie Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

Kto skorzysta na zmianach?

Według szacunków, na zmianach zyska nawet co czwarty Polak, który otrzymuje wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej. Są to przede wszystkim osoby zatrudnione w sektorze usług, handlu, a także w niektórych gałęziach przemysłu.

Przeciwnicy pomysłu przypominają, że wyższa płaca minimalna, to również wyższe koszty dla pracodawców oraz czynnik, który napędza inflację.

Rządowa propozycja podwyżki minimalnego wynagrodzenia trafi teraz do negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego.

Foto: pixabay

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka