środa, 25 marca 2020 11:24

PO Małopolska deklaruje pomoc dla przedsiębiorców i osób w kryzysie. Apeluje też do rządu o zmiany w Tarczy Antykryzysowej

Autor Katarzyna Domagała
PO Małopolska deklaruje pomoc dla przedsiębiorców i osób w kryzysie. Apeluje też do rządu o zmiany w Tarczy Antykryzysowej

Dzisiaj na profilu facebookowym Platforma Obywatelska Małopolska odbyła się konferencja online. Posłowie z regionu przedstawili rozwiązania pomocowe, jakie proponują dla przedsiębiorców i osób znajdujących się w trudnej sytuacji w związku z epidemią. Posłowie apelowali do Zarządu Woj. Małopolskiego o opracowanie programu pomocy oraz do rządu o wprowadzenie zmian w programie "Tarcza Antykryzysowa".

Aleksander Miszalski przekazał, że Platforma Obywatelska w Małopolsce od kilku dni koncentruje się wyłącznie na działaniach pomocowych skierowanych do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji spowodowanej epidemią. Sztab małopolski zaproponował kilka rozwiązań dla nich, a także podał propozycje zmian, jakie zdaniem posłów PO powinny być wprowadzone w programie Tarcza Antykryzysowa.

Apel do Zarządu Województwa Małopolskiego

Posłowie apelują do Zarządu Woj. Małopolskiego o podjęcie wszelkich działań mających na celu opracowanie programu pomocy dla osób poszkodowanych epidemią w Małopolsce.

Posłowie poinformowali, że podczas ostatniego zarządu przedstawicieli PO Małopolska powstała uchwała, w której wzywają oni Zarząd Województwa Małopolskiego do przeznaczenia środków z UE na walkę z koronawirusem. Zaznaczają, że Małopolska otrzymała z UE ponad 12 mld zł na realizację celów w latach 2014-2020. Ponadto, Polska otrzymała od UE 32 mld zł na walkę z koronawirusem. Ich zdaniem do tej pory tylko Małopolska nie zadeklarowała konkretnego programu pomocy dla poszkodowanych epidemią koronawirusa.

100 mln euro na małopolski pakiet pomocy

Zarząd regionu PO domaga się od zarządu województwa przeznaczenia przynajmniej 100 mln euro na pakiet pomocowy w Małopolsce oraz niezwłocznego opracowania programu pomocy.

Żądamy przynajmniej 100 mln euro na małopolski pakiet antykryzysowy. Powinien uwzględnić on dwa ważne filary: pierwszy: pomoc dla służby zdrowia i laboratoriów na doposażenie i testy. To jest rzecz skandaliczna, że w Małopolsce można wykonywać jedynie 160 badań dziennie. Drugi filar ma na celu ochronę miejsc pracy w Małopolsce i wsparcie przedsiębiorców – mówił poseł Marek Sowa.

Pomoc szpitalom

Przedstawiciele PO z regionu Małopolski mówili również, że włączyli się w pomoc szpitalom, szczególnie krakowskim. Apelują do Ministerstwa Zdrowia o natychmiastowe podjęcie działań, które mają na celu dostarczenie szpitalom potrzebnych środków ochronnych, a laboratoriom testów. PO zapewnia, że jest w kontakcie z krakowskimi szpitalami i chce im pomagać.

Zmiany w przepisach o zasiłku dla rodziców

Posłowie apelowali również o zmiany w przepisach dot. przyznawania zasiłku dla rodziców. Proponują – zgodnie z ustawą przygotowaną przez Senat – aby został on rozszerzony na rodziców dzieci powyżej 8. roku życia.

Posłowie informowali również, że starają się wprowadzić przepis o zwolnienie z ZUS-u i podatku dochodowego dla wszystkich przedsiębiorstw z regionu, którym obroty spadły poniżej 20 proc.

Będziemy apelowali do rządu o uwzględnienie tych postulatów – mówił Aleksander Miszalski.

Pomoc prawna dla osób znajdujących się w kryzysie

Przedstawiciele PO z Małopolski poinformowali również o uruchomionej akcji bezpłatnych porad dla przedsiębiorców oraz osób znajdujących się w trudnej sytuacji z Małopolski, których udzielają m.in. prawnicy. Grzegorz Małodobry apelował również o korzystanie z profilu zaufanego w dokonywaniu wszelkich spraw formalnych.

Wspomniano również, że na facebookowej grupie Krakowscy Przedsiębiorcy zbierane są postulaty pracowników i przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.

Nie pominięto również tematu wyborów.

Wszystkich namawiamy do wzięcia udziału w akcji „Idę na wybory, ale dopiero na jesień” – mówił Grzegorz Małodobry.

Całość konferencji można obejrzeć tutaj.

Koronawirus w Małopolsce. Oprac. Głos24.pl
Infogram
koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje