sobota, 26 marca 2022 08:27

Pociąg na Chorwację nie wystartuje? "Nie zamieszczaliśmy rozkładu jazdy"

Autor Joanna Obajtek
Pociąg na Chorwację nie wystartuje? "Nie zamieszczaliśmy rozkładu jazdy"

Od miesięcy Polacy czekają na uruchomienie nowej linii z Polski do Chorwacji. Pociąg miał wystartować w tym roku i kursować trzy razy w tygodniu. Doniesienia z mediów nie są jednak pozytywne. Wszystko wskazuje na to, że na Chorwację pociągiem... nie dojedziemy.

Podróż pociągiem z Polski do Chorwacji to tegoroczne plany wielu osób. Wsiadamy w Krakowie, a później o nic się nie martwimy. Nie trzeba prowadzić samochodu i patrzeć w GPS-a. Niestety nie wszystko idzie zgodnie z planem i tak jest tym razem.

– RegioJet do tej pory, nigdzie nie ogłosił, że pociągi z Polski do Chorwacji pojadą w tym roku – odpowiada zapytany przez dziennikarza Przemysława Adamskiego o plany linii RegioJet, Michał Plaza, koordynator do spraw operacyjnych linii.

Z powyższej wypowiedzi  jasno wynika, że pociąg z Krakowa do Chorwacji... nie wystartuje. Tyle miesięcy oczekiwania na marne?

"Nie zamieszczaliśmy rozkładu jazdy"

Linia  z Polski do Chorwacji nie wystartuje, ale jaki jest powód? Michał Plaza w dalszej części wiadomości dla dziennikarza wyjaśnia:

– Wnioski o dostęp do infrastruktury na te wakacje składało się w kwietniu 2021 r., kiedy to otwartego dostępu nie mieliśmy. Co więcej, zmieniająca się sytuacja międzynarodowa ma również niemały wpływ i na nasze działania biznesowe. Obecnie RegioJet koncentruje swe polskie wysiłki na utrzymywaniu połączenia humanitarnego do Przemyśla, które działa od trzech tygodni.

To wyjaśnienie nie jest przekonujące. Brzmi raczej jak pretekst do wycofania się. Świadczy o tym sam fakt, że pod koniec stycznia RegioJet uzyskał dostęp od Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego do kursowania linii z Krakowa do Chorwacji na te wakacje i kolejne aż do 2026 roku.

Przemysław Adamski zamieścił na swoim profilu na Facebooku post z taką treścią: „Jeszcze pod koniec ubiegłego roku przewoźnik POTWIERDZAŁ swoje plany dotyczące uruchomienia od czerwca połączeń z Krakowa przez Katowice do Splitu i Rijeki publikując nawet planowany rozkład jazdy”:

❌ RegioJet z Polski do Chorwacji w tym sezonie jednak nie pojedzie. 📣 W związku z pojawiającymi się, ale oficjalnie...

Opublikowany przez Przemysław Adamski Poniedziałek, 21 marca 2022

Informacja na temat potwierdzonego rozkładu jazdy nie spodobała się koordynatorowi ds. operacyjnych linii RegioJet, który wszystkiego się wyparł i nawet poprosił dziennikarza o poprawę wiadomości. Początek  komentarza brzmi tak: „Proszę o zmianę wiadomości. Nie jest prawdą, iż przewoźnik publikował jakikolwiek rozkład jazdy”. Michał Plaza kłamie?

Rozkład jazdy linii RegioJet z Krakowa do Splitu faktycznie się pojawił i udostępniła go czeska strona Zdopravy.czy:

Rozkład jazdy z Krakowa do Splitu/ fot. Zrzut ekranu/Zdopravy.cz

To nie wszystko.  Dostępny był również rozkład jazdy powrotny ze Splitu do Krakowa:

Rozkład jazdy ze Splitu do Krakowa/ fot. Zrzut ekranu/Zdopravy.cz

Bilety na pociąg dostępne w innej lokalizacji

Bilety na pociąg do Chorwacji są już dostępne w sprzedaży, tyle że nie w Polsce, a Pradze, z której od czerwca będzie można dojechać do Splitu i Rijeki. Znany jest nawet rozkład jazdy i ceny biletów. W tym mieście RegioJet rozpocznie sezon 3 czerwca, a zakończy 26 września. W czerwcu i wrześniu pociąg będzie kursować trzy razy w tygodniu, a w sezonie od lipca do sierpnia codziennie.

RegioJet podał orientacyjne ceny biletów za przejazd do Chorwacji:

  • połączenie do Rijeki: od 590 koron czeskich w zwykłym przedziale, a od 790 za miejsce w wagonie sypialnym
  • połączenie do Rijeki: od 890 czeskich koron za miejsce w zwykłym przedziale, a od 1090 za miejsce w wagonie sypialnym

Pociąg do Chorwacji ma wyjeżdżać z Pragi o 16:38. Przejazd do Rijeki zajmie mu 17 godzin i 41 minut, a do Splitu 21 godzin i 5 minut. Linią będzie mogło podróżować ponad 600 osób.

Pociągu z Polski nie będzie, ale jeśli bardzo chcemy wyruszyć tym środkiem transportu na Chorwację zostaje nam podróż z przesiadką na pociąg w Pradze. Będzie dłuższa niż planowaliśmy, ale zawsze możemy więcej pozwiedzać.

Fot. pixabay

Kraków

Kraków - najnowsze informacje