poniedziałek, 28 lutego 2022 20:24

Podlewanie roślin w ogrodzie – jakich błędów unikać?

Autor Artykuł sponsorowany
Podlewanie roślin w ogrodzie – jakich błędów unikać?

Podlewanie ogrodu jest bardzo ważne szczególnie w okresie wzrostu roślin. Tym samym planując wiosenne prace ogrodowe, warto przygotować cały system nawadniający, tak aby jego użytkowanie było łatwe i wydajne. Niestety, często zapominamy o najważniejszych zasadach podlewania, przez co zamiast pomagać, możemy wręcz szkodzić roślinom ogrodowym lub zwyczajnie marnować ogromne ilości wody. W dzisiejszym artykule omówimy podstawowe zasady pielęgnacji ogrodu, a w szczególnego jego nawadniania.

Czym podlewać rośliny w ogrodzie?

Już na wstępie mamy bardzo przydatną wiadomość dla wszystkich właścicieli ogrodów. Okazuje się, że najlepszą wodą, która doskonale służy roślinom jest zwykła deszczówka, czyli tzw. woda opadowa. Dlaczego? Przede wszystkim nie zawiera ona twardych minerałów czy też szkodliwego chloru lub fluoru. Jednocześnie zgromadzona deszczówka posiada lekko kwaśne pH, bardzo korzystne dla większości roślin ogrodowych. Ponadto deszczówka w zasadzie jest dla nas darmowa, ponieważ wystarczy zorganizować zwykłe wiadro lub beczkę i podstawić ją pod ujście rynny.

Kiedy podlewać rośliny w ogrodzie?

Skoro wiemy już jaką wodą podlewać rośliny ogrodowe, to pora dowiedzieć się, kiedy najlepiej zająć się podlewaniem. Tutaj również lepiej nie kierować się dowolnością i postawić na sprawdzone sposoby. Najlepsza pora na podlewanie ogrodu to wczesny poranek lub wieczór.

Za tymi porami dnia przemawia wiele czynników. Przede wszystkim podlewanie w południe, podczas najwyższych temperatur jest po prostu mniej ekonomiczne, ponieważ spora część wody wyparuje, jeszcze zanim zdąży wsiąknąć w ziemię i zasilić układ korzeniowy roślin. Warto również pamiętać, że młode rośliny lepiej nawadniać częściej, ale za to mniejszymi ilościami wody. Starsze natomiast wymagają bardziej obfitego nawadniania.

Ogrodowy sprzęt nawadniający

Na koniec trzeba powiedzieć kilka słów o tym, jakie narzędzia ogrodowe sprawdzają się najlepiej podczas podlewania. Przede wszystkim będą to najprostsze pistolety zraszające, które podłącza się do końcówki węża ogrodowego. Warto jednak zainwestować w modele z regulacją szerokości strumienia wody i jego intensywności. Dzięki temu możemy bezpiecznie podlewać niedawno posadzone roślinki, bez obaw o ich zniszczenie silnym strumieniem wody.

Alternatywą mogą być zraszacze ogrodowe, przy czy tym trzeba uważać, aby odpowiednio zaprogramować system nawadniający. Bardzo często zraszacze te pracują nieefektywnie, marnując ogromne ilości wody. Niemniej jednak tego typu sprzęt nawadniający jest niemal całkowicie bezobsługowy – oczywiście pod warunkiem właściwej konfiguracji całej linii nawadniającej (w tym sterowników nawadniania).

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje