środa, 13 listopada 2019 11:50

Podróż autokarem, przewóz osób - co warto mieć przy sobie w podróży

Autor Głos 24
Podróż autokarem, przewóz osób - co warto mieć przy sobie w podróży

Podróż autokarem, szczególnie jeśli jest daleka, może być dla pasażera uciążliwa oraz męcząca. Zabranie ze sobą kilku rzeczy na pokład autobusu z pewnością znacznie umili jazdę i sprawi, że czas będzie płynął o wiele szybciej. Poza tym, należy zabrać ze sobą coś do picia, a najlepiej wodę. Wybierasz się w podróż autokarem? Przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, jakie rzeczy warto mieć przy sobie w trakcie podróży. Wyjaśnimy także kwestie związane z zachowaniem podczas jazdy, obowiązkami pasażera. Jeśli podróżujesz z małymi dziećmi, nasze wskazówki będą dla Ciebie szczególnie przydatne.

Bagaż podręczny – co zabrać ze sobą na pokład busa lub autokaru?

W bagażu podręcznym powinny znaleźć się:

  • dokumenty,
  • telefon,
  • woda, ewentualnie napój,
  • „umilacz” np. odtwarzacz muzyki, książka, gazeta.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że bagaż podręczny nie może być zbyt duży, dlatego warto ograniczyć ilość rzeczy, które chcemy mieć przy sobie, do minimum. Zadanie to nie jest jednak proste i wymaga podjęcia decyzji, które rzeczy chcemy mieć przy sobie, a które zostaną spakowane do bagażu, znajdującego się w luku bagażowym.

Chcielibyśmy przybliżyć kwestię zabierania jedzenia na pokład autokaru, co jest tematem szczególnie trudnym w przypadku dzieci. Po pierwsze, należy do minimum ograniczyć ilość przekąsek oraz słodkich napojów. Bardzo często rodzice zabierają ze sobą ciastka, chrupki, soczki dla dzieci. W efekcie konieczne okazuje się robienie wielu postojów w czasie jazdy, co oczywiście wydłuża czas samej podróży. Niektóre firmy wręcz zakazują wnoszenia na pokład tego typu rzeczy. Należy dodać, że jedzenie słodyczy w trakcie jazdy, może wywołać nudności, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się zabranie na pokład autokaru wyłącznie wody, ewentualnie niesłodkiej przekąski np. kanapki.

W autokarze warto mieć ze sobą przedmioty, z którymi jazda upłynie szybciej. Takim umilaczem może być ulubiona książka, czy też odtwarzacz muzyki, a nawet gazeta. Jest to szczególnie ważne w przypadku dalekich podróży.

Bagaż w luku bagażowym

Pasażer powinien zabrać ze sobą na pokład busa lub autokaru wyłącznie bagaż podręczny. Duże bagaże muszą być umieszczone w luku bagażowym. Nakaz ten nie wynika ze złej woli przewoźnika, ale obowiązujących przepisów oraz względów bezpieczeństwa. W trakcie podróży nic nie powinno być pozostawione na przejściu.

Obowiązki pasażera w czasie podróży

Aby wszystkim pasażerom podróż przepływała w niezakłócony sposób, warto stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim w czasie jazdy zabronione jest poruszanie się po autokarze, nie można się przechadzać. Jest to po prostu niebezpieczne. Z oczywistych względów, związanych z bezpieczeństwem jazdy, nie można przeszkadzać kierowcy podczas prowadzenia pojazdu. Rozpraszanie uwagi, zagadywanie, a także absorbowanie poprzez niestosowanie się do poleceń kierowcy jest dużym zagrożeniem. W przypadku, gdy autobus lub mikrobus wyposażony jest w pasy, pasażerowie mają obowiązek je zapiąć a przypomnijmy, że w przewozie osób w roku 2006 zmieniły się przepisy i każdy nowo rejestrowany autobus musi być wyposażony w pasy bezpieczeństwa na każdym fotelu.

Należy pamiętać o tym, że wywiązując się ze wskazanych powyżej obowiązków, dbamy o swoje bezpieczeństwo w trakcie jazdy, a także innych pasażerów.

Dbając o tych kilka szczegółów, o których mówiliśmy w artykule – m.in. ograniczenia ilości przekąsek wnoszonych na pokład, a także stosując się do zasad bezpieczeństwa podczas jazdy, zapewniasz sobie komfortową oraz spokojną jazdę. W przypadku podróży z dziećmi należy być bardzo rozważnym, aby kolejne kilometry drogi upływały spokojnie i bezpiecznie, co jest dość trudne i wymaga dużego zaangażowania ze strony opiekunów.

Pomoc w przygotowaniu artykułu brała udział firma M Bus wynajem busów Kraków

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje