poniedziałek, 18 kwietnia 2022 05:51

Pogotowie strajkowe na kolei. Ucierpiały też przewozy do Olkusza

Autor Marzena Gitler
Pogotowie strajkowe na kolei. Ucierpiały też przewozy do Olkusza

Nowo uruchomione pociągi na trasie Olkusz - Kraków (i odwrotnie) wstrzymane do odwołania. Polregio - spółka odpowiedzialna za wiele przewozów w całej Polsce informuje o zakłóceniach w ruchu pociągów w okresie Świąt Wielkanocnych. Wiemy, z czego wynikają.

Jednym z połączeń dotkniętych "zakłóceniami" jest połączenie z Krakowa do Olkusza. Pociągi funkcjonowały zaledwie miesiąc, a teraz zastąpić je mają autobusy. "POLREGIO S.A. Małopolski Zakład w Krakowie uprzejmie informuje, że w związku z zakłóceniem procesu przewozowego w Spółce POLREGIO za niektóre pociągi REGIO w całej lub w części relacji została uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa (ZKA) do odwołania – taki komunikat pojawił się w środę, 13 marca 2022 r., na stronie internetowej spółki Polregio. Na długiej liście połączeń znaleźć możemy m.in. pociągi kursujące na trasie Olkusz – Kraków Główny, ale odwołanych połączeń w całym kraju jest bardzo wiele.

Czym są spowodowane te "zakłócenia" zdradził portal rynek-kolejowy.pl. W spółce Polregio trwa spór zbiorowy dotyczący wysokości płac. Związkowcy domagają się podwyżki wynagrodzenia w uposażeniu zasadniczym w wysokości 700 złotych. Na 2 marca zaplanowany był strajk ostrzegawczy, ale w obliczu wojny na Ukrainie związkowcy go odwołali. Nadal jednak toczyły się rozmowy pomiędzy Zarządem i związkami zawodowymi.

12 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie mediacyjne, zakończone jednak jedynie podpisaniem protokołu rozbieżności. "Tym samym od dnia 12 kwietnia br. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy ogłasza pogotowie strajkowe i przygotowania do strajku generalnego" – poinformowali związkowcy. Dziennik Gazeta Prawna podsumował, że następnego dnia w Małopolsce ponad 30 maszynistów wzięło zwolnienie lekarskie. Inni z kolei w ramach pogotowia strajkowego odmówili pracy w nadgodzinach lub stawienia się na dyżur. Stąd tak wiele odwołanych kursów.

Polregio (w latach 2009–2020 Przewozy Regionalne) to polskie przedsiębiorstwo transportowe, prowadzące działalność w zakresie pasażerskich przewozów kolejowych. Powstało przez formalne wydzielenie z Polskich Kolei Państwowych. Przedsiębiorstwo należy do Agencji Rozwoju Przemysłu (większościowy pakiet udziałów) i samorządów wszystkich województw.

fot. polregio.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje