środa, 15 maja 2024 14:16

Policja ostrzega przed niedźwiedziem. Nagrano go w dwóch regionach

Autor Marzena Gitler
Policja ostrzega przed niedźwiedziem. Nagrano go w dwóch regionach

Fotopułapki, rozstawione w otaczających Tarnów lasach, nagrały niedźwiedzia. O niebezpiecznym zwierzaku, którego obecność zarejestrowano w regionie tarnowskim oraz sądeckim, ostrzega lokalna Policja.

Niebezpieczne zwierzę w lasach wokół Tarnowa

Zdjęcia niedźwiedzia brunatnego opublikowano na oficjalnej stronie Tarnowskiej Policji. Przekazali je myśliwi. Zwierzak został nagrany w lasach regionu Łękawki i Łękawicy w tym tygodniu. "W naszym regionie nie występuje ten gatunek, wiec jako nowość dla mieszkańców, spacerujących po lasach w regionie przekazujemy informację w formie ostrzegania i przypominamy podstawowe zasady zachowania w spotkaniu z drapieżnikiem, który z reguły nie atakuje jeśli nie czuje zagrożenia" - napisali policjanci.

UWAGA w lasach regionu pojawił się miś... W regionie tarnowskim pokazał się niedźwiedź brunatny. Zarejestrowała go...

Opublikowany przez Tarnowska Policja Środa, 15 maja 2024

Niedzwiedź na Sądecczyźnie

W Małopolsce o obecności niedźwiedzi informuje często Tatrzański Park Narodowy. Czasem można go spotkać jednak w innych rejonach. Ostatnio (w nocy z soboty na niedzielę) niedźwiedź brunatny był widziany na terenie gminy Korzenna na Sądecczyźnie. Nagrała go fotopułapka Koła Myśliwskiego Lis w Korzennej. Eksperci, którzy widzieli nagranie ocenili, że widoczny na nim niedźwiedź wędrował najprawdopodobniej w poszukiwaniu pożywienia.

❌Niedźwiedź brunatny pojawił się na terenie gminy Korzenna. Jego obecność zarejestrowała foto pułapka Koła Myśliwskiego...

Opublikowany przez Gmina Korzenna Poniedziałek, 13 maja 2024

Jak się zachować?

W Polsce naturalnym terenem dla niedźwiedzia są Tatry i Bieszczady. Pojawia się też na obrzeżach tych gór. Przypominamy, że w przypadku spotkania z niedźwiedziem, nie należy uciekać, zachowywać się gwałtownie, ani krzyczeć. Najczęściej wystarczy stać w miejscu i pozwolić niedźwiadkowi odejść w swoją stronę. Co ważne, jeśli dojdzie do spotkania z niedźwiedziem, nie należy uciekać, aby nie sprowokować go do pogoni. Wbrew pozorom niedźwiedzie nie są wcale ospałe. Potrafią poruszać się z prędkością 50 km/h.

Przypominamy, od kilku miesięcy przypadki ataku niedźwiedzia na człowieka notowane są na Słowacji. Co ciekawe, zwierzaki spotkać można go nie tylko w górach czy lasach, ale zapuszczają się wywołując popłoch, do położonych w dolinach miasteczek. Kilka osób zostało poważnie rannych, a jedna straciła życie podczas ucieczki przed tym drapieżnikiem.

fot. pixabay

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka