W operacji policyjnej „Sylwester Zakopane” zaangażowanych było ponad 350 policjantów z Małopolski, Podkarpacia i kieleckiego. W tę wyjątkową noc podhalańskich funkcjonariuszy wspierała Straż Graniczna, Strażnicy Ochrony Kolei, Strażnicy Miejscy oraz druhowie Straży Pożarnej. Nowy Rok w Zakopanem na Równi Krupowej przywitało około 67 tysięcy turystów.
Począwszy od Krakowa i Myślenic policjanci z małopolskiej drogówki dbali o bezpieczny dojazd turystów na koncert sylwestrowy. W Zakopanem ponad 350 policjantów dbało o bezpieczeństwo imprezowiczów w mieście i bezpośrednio w rejonie sceny na Równi Krupowej.

Podczas zabezpieczenia imprezy masowej policja nie odnotowała żadnego zdarzenia. Natomiast poza imprezą w rejonie Krupówek i na obrzeżach miasta dochodziło do pojedynczych awantur i bójek z udziałem turystów, którzy niestety przesadzili z alkoholem. W powiecie tatrzańskim od 19:00 do 2:00 odnotowano 51 różnego typu interwencji. Wielu osobom policjanci pomagali odnaleźć miejsce zakwaterowania, a w innych przypadkach ratowali przed wyziębieniem.
Najpoważniejszym incydentem była bójka z użyciem noża, do której doszło w Zakopanem w jednym ze sklepów naglącym do popularnej sieci handlowej. Jak podaje portal Onet.pl całe zajście zostało zarejestrowane przez monitoring. Przybyli na miejsce policjanci pośpieszyli z pomocą rannemu. Podejrzany o napad mężczyzna został zatrzymany. Jak podaje Onet.pl przyczyną bójki z użyciem groźnego narzędzia było „nieporozumienie pomiędzy dwiema osobami".
Policjanci drogówki najwięcej interwencji przeprowadzili w związku z nieprawidłowym parkowaniem i blokowaniem przejazdu. Odnotowano również kilka niegroźnych zdarzeń drogowych oraz zatrzymano nietrzeźwego kierującego. Policjanci odnaleźli również rodziców dwójki zagubionych dzieci w wieku 7 i 11 lat.
Mandaty za odpalanie fajerwerków

Nie obyło się bez przykrych konsekwencji dla turystów za odpalanie petard i fajerwerków w miejscach publicznych. Na Równi Krupowej policjanci nałożyli 25 mandatów karnych na kwotę 9 950 zł na osoby, które nie zastosowały się do przepisów kodeksu wykroczeń i lokalnego prawa.
Reasumując, wg. policji kilka zatrzymanych osób to zaledwie znikomy promil wśród niemal 70 tysięcy gości i turystów, co pozwala uznać przebieg sylwestrowej nocy za spokojny.
Straż w pełnej gotowości
Noc z 31 grudnia na 1 stycznia tradycyjnie już dla zakopiańskich strażaków była czasem wytężonej pracy związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa dla licznie przybyłych gości i turystów z całej Polski. Sylwestrowa impreza masowa „Sylwester Marzeń z Dwójką” organizowana pod Tatrami czwarty raz z rzędu przez Telewizję Polską przyciągnęła tysiące ludzi spragnionej szampańskiej zabawy, przez co była nie lada wyzwaniem zarówno pod względem prewencyjnym jak i operacyjnym. Funkcjonariusze KP PSP w Zakopanem już na długo przed planowanym wydarzeniem uczestniczyli w licznych spotkaniach roboczych z organizatorem imprezy, władzami samorządowymi oraz służbami współdziałającymi, których celem było wypracowanie jak najlepszych rozwiązań, zapewniających odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Do zabezpieczenia samej imprezy masowej zaangażowano zastępy z JRG PSP Zakopane, z JRG PSP Nowy Targ , z JRG PSP Limanowa, a także SDIŁ z KW PSP Kraków wraz z grupą operacyjną składającą się z oficerów KW PSP i KP PSP Zakopane. Poza terenem imprezy, w bezpośrednim sąsiedztwie Górnej Równi Krupowej, wspólnie z Zespołem Ratownictwa Medycznego zorganizowano punkt pomocy przedmedycznej. W zabezpieczeniu brały udział także dwa quady z JRG PSP Zakopane i OSP Olcza, których zadaniem były wspieranie ratowników medycznych w ewentualnym dotarciu do osób poszkodowanych lub ich transporcie. Stan zmiany JRG PSP Zakopane pełniącej dyżur w tym dniu podniesiono do 100%.

Dodatkowo zabezpieczenie miasta Zakopane z trzech stron realizowały jednostki OSP Poronin, Olcza i Kościelisko pełniąc dyżury w remizach. Impreza przebiegała spokojnie pod względem zabezpieczenia przeciwpożarowego, natomiast odnotowano ok 40 interwencji związanych z udzieleniem pomocy medycznej na terenie imprezy masowej oraz 45 interwencji poza terenem imprezy masowej. W namiocie udzielano także pomocy rodzicom z małymi dziećmi zabezpieczając je przed wychłodzeniem.

Według szacunków na terenie imprezy masowej przebywało ok.28 tys. uczestników, poza terenem zgromadziło się ok. 40 tys. ludzi. W zabezpieczeniu imprezy masowej brało udział w sumie 55 strażaków PSP i OSP, a całością zabezpieczenia kierował Komendant Powiatowy PSP w Zakopanem.

Niebawem przed funkcjonariuszami KP PSP w Zakopanem oraz jednostkami OSP kolejne podobne wyzwanie. W dniach 24-26 stycznia 2020 r. w Zakopanem organizowana jest największa cykliczna zimowa impreza sportowa „Puchar Świata w Skokach Narciarskich”, która z pewnością przyciągnie wielotysięczne tłumy kibiców.
Inf.: KPP Zakopane. Onet.pl, fot.: KPP Zakopane, PSP KP Zakopane
Fot.: KPP Zakopane, PSP KP Zakopane