piątek, 19 lipca 2019 18:32

Polonijny weekend w Rzeszowie. Rozpoczął się XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

Autor Marzena Gitler
Polonijny weekend w Rzeszowie. Rozpoczął się  XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

Do Rzeszowa ze wszystkich stron świata zjechali przedstawiciele polonijnych zespołów folklorystycznych. Wszystko za sprawą XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2019, który w tym roku obchodzi swój okrągły, bo 50 jubileusz.

19 lipca barwnym korowodem ulicami Rzeszowa przeszli uczestnicy XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Aż 33 zespoły z 12 krajów świata: z Australii, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Europy przyjechało na Podkarpacie, by przed mieszkańcami regionu zaprezentować swoje umiejętności wokalne i taneczne. Na rzeszowskim rynku powitał ich między innymi marszałek Władysław Ortyl. Marszałek odczytał także list skierowany do uczestników festiwalu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który swoim patronatem honorowym objął XVIII edycję festiwalu oraz od Marka Kuchcińskiego, Marszałka Sejmu RP.

Oprócz marszałka, zagranicznych gości na rzeszowskim rynku powitali także: wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Stanisław Kruczek, przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz Mariusz Grudzień - prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Uczestnicy otwarcia, na rzeszowskim rynku tradycyjnie już odśpiewali hymn państwowy oraz hymn Polonii - „Marsz, marsz Polonia”. Po oficjalnej części odbył się koncert powitalny – „Rzeszów wita Polonię”. Tego dnia gwiazdą estrady była piosenkarka Halina Młynkowa, która jako dziecko śpiewała już na tym festiwalu.

W weekend – w sobotę i niedzielę (20-21 lipca) odbędą się koncerty w Rzeszowie i innych miastach Podkarpacia, w poniedziałek na hali widowiskowej „Podpromie” w Rzeszowie będzie miał miejsce koncert - Folklor Narodów Świata „Z czterech stron…”. W środę odbędzie się Gala Festiwalowa w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce, podczas której marszałek WładysławOrtyl spotka się z delegacjami zespołów. Natomiast w środę, w hali na Podpromiu odbędzie się ostatni koncert „Póki my żyjemy”, w ramach którego z okazji jubileuszu 50-lecia festiwalu pojawią się nawiązania do przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

W sobotę i niedzielę na rynku w Rzeszowie będzie miał miejsce Jarmark Podkarpacki, na którym będzie można zaopatrzyć się w regionalne wyroby: rękodzieło, rzemiosło artystyczne, sztukę, wydawnictwa regionalne i produkty spożywcze. Z kolei w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei w Rzeszowie można zapoznać się z wystawą „Tak to się zaczęło…” prezentującą archiwalne dokumenty, zdjęcia i pamiątki związane z pierwszą edycją Światowego Festiwalu Polonijnego Zespołów Folklorystycznych z 1969 roku.

Z okazji 50-lecia festiwalu ukaże się album przedstawiający jego historię i dorobek. Planowana jest także konferencja naukowa na temat roli folkloru i festiwali rzeszowskich w kształtowaniu zainteresowań kulturą polską młodego pokolenia Polonii i Polaków poza granicami kraju. Podczas uroczystego, walnego zebrania rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” wręczone zostaną jubileuszowe pamiątki i wyróżnienia.

Jednym z ważniejszych elementów festiwalu będzie koncert galowy, na którym pojawią się nawiązania do przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

W dotychczasowych 17-stu edycjach festiwalu wzięło udział łącznie 607 zespołów z 24 krajów, z pięciu kontynentów. A najliczniejsze festiwale odbywały się w latach 80-tych. W roku 1980 i 1986 w imprezie uczestniczyło po 45 zespołów.

Organizatorem festiwalu jest rzeszowski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. Wydarzenie ma dofinansowanie Senatu RP, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Rzeszowa. Urząd Marszałkowski włącza się w organizację poprzez zaangażowanie Wojewódzkiego Domu Kultury i departamentu kultury UMWP.

Informacje o biletach  i relacje można sledzić na stronie Festiwalu na Facebooku

inf. i foto: UMWP

Kultura

Kultura - najnowsze informacje

Rozrywka