wtorek, 1 czerwca 2021 16:27

Podróżowanie będzie łatwiejsze. Polska w unijnym systemie certyfikatów covidowych

Autor Mirosław Haładyj
Podróżowanie będzie łatwiejsze. Polska w unijnym systemie certyfikatów covidowych

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej o decyzji przystąpienia Polski do unijnego systemu certyfikatów covidowych. Ten formalnie ruszy 1 lipca, ale już od wtorku 1 czerwca Polacy będą mogli otrzymać certyfikat na własny użytek. Jak podaje portal onet.pl, dzięki dokumentowi łatwiejsze będzie swobodne podróżowanie między państwami UE.

Osoby posiadające elektroniczne zaświadczenie będą mogły łatwiej podróżować między krajami Unii Europejskiej. Posiadany certyfikat będzie ich zwalniał z konieczności odbycia kwarantanny, czy przejścia dodatkowych testów. Informować mają o tym, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko Covid-19, ma negatywny wynik testu, albo już przeszła chorobę wywoływaną przez Sars-Cov-2. Wydawana ma być w formie papierowej bądź cyfrowej.

– Dziś Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych. To elektroniczny dowód na to, że osoba albo przebyła chorobę albo posiada negatywny wynik testu na COVID-19. Mówimy wyłącznie o testach PCR. To także certyfikat potwierdzający zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi. Od dziś można pobrać z internetu dostępny certyfikat

– powiedział cytowany przez portal Onet.pl, Adam Niedzielski.

Jak podała Komisja Europejska, decyzję o podłączeniu się z unijnym systemem informatycznym wydającym covidowy certyfikat podjęło siedem państw członkowskich:  Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska.

– Formalny start tego systemu będzie 1 lipca, Polska natomiast znalazła się w grupie liderów, którzy będą wydawali certyfikaty miesiąc wcześniej. Na razie certyfikat dostępny jest w internetowym koncie pacjenta, pracujemy też, by dostępny był w urządzeniu mobilnym w aplikacji

– powiedział Niedzielski, którego wypowiedź z konferencji prasowej przytoczył onet.pl.

UCC (Unijny Certyfikat COVID) to kod QR i identyfikator, który jest unikalny dla każdego posiadacza. Od 1 czerwca kody można pobierać w Internetowym Koncie Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl. Później mają być dostępne także w y w aplikacjach mobilnych mojeIKP i mObywatel.

Aby otrzymać certyfikat po szczepieniu, wymagane będzie jego pełne przeprowadzenie. Certyfikat będzie ważny w terminie od 14 do 365 dni od podania ostatniej dawki.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: onet.pl
Fot.: Photo by Markus Winkler on Unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje