poniedziałek, 28 lutego 2022 15:29

Pomoc dla uchodźców na terenie Powiatu Bocheńskiego

Autor Katarzyna Jamróz
Pomoc dla uchodźców na terenie Powiatu Bocheńskiego

Odbyła się konferencja prasowa starosty bocheńskiego Adama Korty, wicestarosty Ryszarda Drożdżaka oraz Marii Jachym Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego, w sprawie sprawnej koordynacji działań pomocowych na terenie powiatu bocheńskiego.

– W najbliższym czasie czeka nas dużo pracy organizacyjnej związanej z przyjęciem dużej liczby osób potrzebujących. Pamiętajcie, że pracujemy nie tylko nad organizacją noclegu - to także wyżywienie, opieka lekarska, pomoc psychologiczna, tłumaczenie, nauka dla dzieci i wiele innych. Wraz z moimi pracownikami oraz sztabem kryzysowym będziemy pracować przede wszystkim nad tym, aby zapewnić ludziom informację i odpowiednie warunki przebywania. W tym momencie Powiat Bocheński dysponuje około 500 miejscami noclegowymi. Pomoc psychologiczną zapewniamy poprzez Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną

— powiedział Adam Korta, Starosta Bocheński

Głównym koordynatorem działań na terenie powiatu bocheńskiego jest Starosta Bocheński, który odpowiada za stworzenie centralnego magazynu pomocy, wspieranie osób przybyłych z Ukrainy, jak również przygotowanie darów niezbędnych Ukrainie.

W Starostwie Powiatowym w Bochni uruchomione zostały całodobowe dyżury Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pracownicy centrum będą zbierać i udzielać podstawowych informacji na temat bieżącej pomocy dla osób przybyłych z Ukrainy. Kontakt z PCZK pod numerem telefonu 14 615-37-75


Zgłaszać się tam mogą osoby, które chcą pomóc poprzez:

  • przyjęcie uchodźców w tym m.in.: zgłoszenia w zakresie dysponowania bazą noclegową, możliwość wsparcia w zakresie żywienia,
  • zostanie wolontariuszem,
  • udzielanie wsparcia w zakresie tłumaczeń,
  • pomocy w magazynie darów.

Wszystkie zebrane informacje będą w pierwszej kolejności przekazywane do województwa, równocześnie pozwolą na sprawne organizowanie pobytu osób przybyłych z Ukrainy.

Przekazywanie darów

Wszyscy mieszkańcy, którzy chcą wesprzeć darami Ukrainę proszeni są o to, aby rzeczy przekazywane były bezpośrednio do zbiórek organizowanych na terenie całego powiatu. Na Ukrainie jest wojna - nie ma żadnych szans na samodzielne przekroczenie granicy, dlatego nie można indywidualnie przekazać darów na Ukrainę. Nie ma też możliwości pozostawienia darów na granicy.

W powiecie bocheńskim uruchomiony zostanie Powiatowy Magazyn Pomocy, będzie to magazyn CENTRALNY, do którego trafiać mają uprzednio zewidencjonowane dary, ze wszystkich zbiórek prowadzonych na terenie całego powiatu. Magazyn będzie mieścił się przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie. Rzeczy będą przyjmowane w godzinach 8:00 -20:00. Telefon będzie czynny w godzinach przyjmowania: 784 922 193

Wszystkie osoby przybyłe i posiadające tymczasowe zaświadczenie ze straży granicznej, będą miały zapewnioną opiekę medyczną i psychologiczną.

W tej chwili wyjazdy samodzielne na granicę po odbiór osób są niewskazane - potęgują chaos organizacyjny (m.in. korkują dojazdy oraz logistykę dostaw) i utrudniają pracę służb. Takie wyjazdy są także w pewnym stopniu ułatwieniem dla różnego rodzaju naciągaczy, którzy wykorzystując sytuację zarabiając na uchodźcach. Transport uchodźców jest koordynowany specjalnymi pociągami oraz autobusami - nie ma potrzeby organizowania dodatkowych przewozów.

Przewiezienie osób transportem prywatnym często odbywa się także ze szkodą dla uchodźców, ponieważ nie są oni w pełni rejestrowani i obsłużeni przez system zarządzania kryzysowego. Rozproszenie informacji i relokowanie potrzebujących osób to ogromny problem także organizacyjny pod kątem opieki zdrowotnej (część z tych osób potrzebuje badania, leczenia, lekarstw), ubezpieczenia, opieki nad dziećmi itp.

Przyjmowanie osób do prywatnych domów

Decyzje o przyjęciu uchodźców pod własny dach niech będą przemyślane. Ludzie przyjmowani będą na długie tygodnie, a może miesiące. Pomoc państwa polskiego będzie się rozszerzała, ale zanim dotrze do każdego może minąć sporo czasu. Dane o przyjęciu należy przekazywać do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Osoby przyjmowane muszą uregulować wszystkie formalności. Wszystkie informacje potrzebne osobom przybyłym z Ukrainy można uzyskać pod nr tel. 12-210-20-02, jest to specjalnie uruchomiona infolinia dla uchodźców.

Inf.: Starostwo Powiatowe w Bochni

Fot.: Sabina Kierepka

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje