poniedziałek, 26 września 2022 07:48

Pomysły premiera...

Autor Artur Kozioł - Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka
Pomysły premiera...

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł komentuje aktualne wydarzenia.

Ostatnio usłyszałem, że przesadzam mówiąc o trudnej sytuacji samorządów i zbytnio akcentuję zagrożenia, które niosą decyzje premiera. Proszę zauważyć, jakie skutki spowodowały ostatnio chaotyczne zmiany podatkowe. Premier, widząc ogień pożaru gospodarczego, spowodowanego kryzysem, wybrał metodę strażaka podsycającego płomień, zamiast uruchomić cały system wsparcia europejskiego na przykład z Krajowego Planu Odbudowy. Rząd zaczął majstrować w systemie podatkowym już podczas trwającego roku budżetowego, a jego decyzje służyły do chwilowego przysłaniania zagrożenia. Działania przeprowadzane z dnia na dzień jeszcze bardziej destabilizowały trwałość systemu podatkowego, którego celem jest realizacja usług społecznych. Prezenty, czy inaczej "papierowe czeki", stawały się coraz mniej warte poprzez rosnącą inflację.

Zastanawiam się, czym kierował się "bankowiec", decydując się na takie właśnie działania. Przecież ich efekty były oczywiste. Pieniądz niestabilnie rozdawany zawsze osłabi pieniądz oparty na fundamencie gospodarczym. W świecie, w różny sposób takie działanie nazywamy, ale może łatwiej jest zrozumieć jego efekty, gdy powiemy, że pieniądz to nie papier i musi mieć pokrycie w sile gospodarczej.

Już od wielu lat samorządy realizując usługi społeczne stały się niejako kołem zamachowym codziennego życia. Gdy ktoś próbuje destabilizować samorząd musi pamiętać, że zablokuje tym samym dostawy wody, odbiór kanalizacji, gospodarkę śmieciową, zatrzyma autobus. W wielu miejscowościach wyłączy światło na ulicach, ogrzewanie w szkołach, przedszkolach. Wiele innych usług niezbędnych do codziennego funkcjonowania przestanie być realizowanych.

Pamiętajmy - tych usług rząd bezpośrednio nie realizuje. Są one wynikiem działania samorządu w wymiarze lokalnym. I w takim razie, proszę powiedzieć - co mam przekazać dziś premierowi, gdy doprowadził samorząd do kilku zawałów - o tym, czy przestanie funkcjonować zadecydują najbliższe tygodnie. Jeżeli nie postawi się na stabilność wspólnot samorządowych, nasi mieszkańcy odczują skutki, których jeszcze nie doświadczali.

Panie premierze, proszę przeczytać projekt zmiany ustawy o finansach samorządów, który przygotowaliśmy i jak najszybciej skierować go do prac w parlamencie. Jest szansa to wszystko naprawić.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje