piątek, 17 listopada 2023 09:07

"5 ton marihuany, wiele kilogramów kokainy, wyprane miliony…" CBŚP i Straż Graniczna uderzyły w pseudokibiców

Autor Marzena Gitler
"5 ton marihuany, wiele kilogramów kokainy, wyprane miliony…" CBŚP i Straż Graniczna uderzyły w pseudokibiców

Duża akcja CBŚP i Straży Granicznej w Małopolsce. "Sąd aresztował 7 osób, kilka ma dozór policyjny. Grozi im nawet 12 lat więzienia. To kolejny cios w środowisko krakowskich bandytów stadionowych - w sumie aresztowano już ponad 80 osób" - poinformował Zbigniew Ziobro.

CBŚP poinformowało dziś rano (17 listopada) o akcji przeprowadzonej na terenie województwa małopolskiego, głównie w Krakowie, oraz w województwie wielkopolskim. Ponad 100 funkcjonariuszy, m.in. z Centralnego Biura Śledczego Policji, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, weszło do ponad 20 mieszkań, domów, pomieszczeń gospodarczych i innych obiektów użytkowanych przez podejrzanych oraz ich samochody.

Zatrzymano 12 osób, a kolejne cztery doprowadzono do prokuratury z aresztów śledczych, gdzie przebywali w związku z toczącymi się innymi sprawami. Planowane są kolejne zatrzymania. Członkowie grupy pieniądze uzyskane z przestępczości narkotykowej inwestowali głównie w nieruchomości. Podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli 873 tys. zł w walucie polskiej i obcej, a prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniach majątkowych na nieruchomościach wartych ponad 10 mln zł.

"5 ton marihuany, wiele kilogramów kokainy, wyprane miliony… - dzięki śledztwu małopolskich prokuratorów przy udziale funkcjonariuszy CBS Policji udało się rozbić  międzynarodowy gang pseudokibiców handlujących narkotykami na masową skalę. Sąd aresztował 7 osób, kilka ma dozór policyjny. Grozi im nawet 12 lat więzienia. To kolejny cios w środowisko krakowskich bandytów stadionowych - w sumie aresztowano już ponad 80 osób" - napisał w portalu X (dawniej Twitter) minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Zatrzymano już łącznie 105 podejrzanych

Grupa przestępcza pseudokibiców działała w latach 2008-2021, a jej członkowie organizowali transporty kokainy i marihuany z Hiszpanii i Holandii do Polski. Przemycone narkotyki były następnie wprowadzane do obrotu na terenie województwa małopolskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Narkotyki przemycane były zarówno pojazdami wyposażonymi w specjalne skrytki, jak i ukryte w legalnym ładunku przewożonym przez firmy transportowe.

W śledztwie zatrzymano już łącznie 105 podejrzanych, którym przedstawiono ponad 330 zarzutów. Wobec 81 podejrzanych na wniosek prokuratora zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jednym z wątków tej sprawy jest śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością narkotykową, a także praniem pieniędzy uzyskanych z tych przestępstw.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka