czwartek, 9 lutego 2023 16:02

Poradnik dla inwestorów: jakie są koszty związane z instalacją lamp ulicznych

Autor Artykuł sponsorowany
Poradnik dla inwestorów: jakie są koszty związane z instalacją lamp ulicznych

Celem każdego oświetlenia ulicznego i drogowego jest zapewnienie optymalnego poziomu bezpieczeństwa i dostępności dla wszystkich. Jednak właściwe rozwiązanie musi być również efektywne kosztowo i energetycznie. Zapewnienie, że wszystkie te cele zostaną osiągnięte, wymaga doświadczenia i wiedzy.

Jesteś inwestorem i zastanawiasz się, jakie oświetlenie uliczne wybrać? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Oświetlenie a bezpieczeństwo na drogach

Fakt, że dobrze oświetlone drogi i ulice zmniejszają liczbę wypadków, jest dobrze udokumentowany w wielu międzynarodowych badaniach. Właściwe oświetlenie może również poprawić dostępność i przyczynić się do stworzenia środowiska, w którym ludzie czują się bezpiecznie i komfortowo.

Zapewnienie odpowiedniego rozwiązania oświetlenia ulicznego i drogowego wymaga znacznie więcej niż tylko dodania większej liczby lamp. Istotnym czynnikiem jest to, że zarówno państwo, jak i gminy dysponują ograniczonymi zasobami. Podobnie jak w przypadku wszystkich wydatków publicznych, priorytety muszą opierać się na tym, gdzie i w jaki sposób finansowanie może przynieść korzyści większości ludzi.

Wybór lamp drogowych – na co zwrócić uwagę?

Kluczowymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę, wybierając lampy drogowe, są:

  • wymogi prawne,
  • bezpieczeństwo,
  • oszczędności.

Aspekt prawny

Możemy spotkać się z wieloma regulacjami prawnymi, które definiują wymogi drogowego sprzętu oświetleniowego, których należy przestrzegać. Przepisów jest tak wiele, jak obszarów przestrzeni publicznej – praktycznie dla każdego obszaru istnieją inne normy prawne. Wszystko zależy od wymagań danej infrastruktury drogowej. W prawie udokumentowano wiele regulacji dotyczących obszarów użytkowych.

Redukowanie zużycia energii elektrycznej

Lampy uliczne działają przez większość doby, zatem należy pamiętać o aspekcie energetycznym. Istotne jest, aby oświetlenie było energooszczędne, dzięki czemu koszty utrzymania oświetlenia drogowego będą niższe. Pod tym względem warto zainwestować w nowoczesne lampy LED sterowane zdalnie.

Koszty oświetlenia ulicznego

Oświetlenie miejsc publicznych pochłania wiele energii oraz budżetu. Istnieje jednak rozwiązanie, które znacząco poprawiłoby te dwie kwestie: zmniejszenie nadmiernego zużycia energii oraz związane z tym wydatki. Tym rozwiązaniem są lampy uliczne LED.

Choć koszty inwestycji są stosunkowo wysokie, to możemy jednak mówić o jej obiecujących skutkach i zwrocie kosztów po roku od instalacji. Technologia LED minimalizuje zużycie energii, a żywotność diod ledowych wynosi nawet 100 000 godzin. To kilkukrotnie więcej niż lampy zamontowane w starej technologii.

Aby ustalić koszty instalacji jednej lampy LED, należy znać jej parametry. Zakup jednej lampy LED to koszt w przedziale 2000-4000 zł, do tego należy doliczyć koszt montażu oraz podatek VAT.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje