wtorek, 2 lutego 2021 12:37

Powiat krakowski. Posypały się mandaty za brak maseczek

Autor Aleksandra Tokarz
Powiat krakowski. Posypały się mandaty za brak maseczek

W przeciągu ostatniego miesiąca policjanci z powiatu krakowskiego ujawnili aż 596 osób, niestosujących się do obowiązku zasłaniania ust i nosa, z czego na 566 nałożyli mandaty karne.

Ustanowione zasady bezpieczeństwa, których celem jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się pandemii, wciąż obowiązują, a policjanci codziennie kontrolują, czy mieszkańcy się do nich stosują. Wobec osób niestosujących się do obowiązujących nakazów i zakazów, mundurowi podejmują interwencje, które często kończą się nałożeniem mandatów karnych, skierowaniem wniosków do sądu, czy pouczeniem.

W styczniu br. policjanci z powiatu krakowskiego ujawnili aż 596 osób nieprzestrzegających obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni i miejscach publicznych. Na 566 osób mundurowi nałożyli mandaty karne, wobec 19 skierowali wnioski o ukaranie do sądu, a wobec 12 zastosowali pouczenia.

Wola Radziszowska: Uciekał przed policjantami, staranował rogatki i omal nie zginął! [VIDEO]
Kierujący mazdą przekroczył prędkość o ponad 50 km/h i nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Uciekając przed policjantami, staranował rogatki na przejeździe kolejowym i zmusił pociąg do gwałtownego hamowania. Pirat drogowy o mały włos nie zginął od wbitego w kabinę szlabanu. Do zdarzenia doszło 2…

- Przez ten okres, stróże prawa ujawnili też 5 przypadków nieprzestrzegania odległości półtora metra podczas przemieszczania się osób pieszo w przestrzeni publicznej, które zakończyły się dla niestosujących się do tego nakazu mandatami. Z kolei w jednym przypadku funkcjonariusze zastosowali  pouczenie ujawniając nieprawidłowości podczas przemieszczania się w transporcie zbiorowym – informuje podkom. Justyna Fil Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Na terenie powiatu krakowskiego policjanci w przeciągu tego miesiąca nie ujawnili funkcjonowania wbrew obowiązującym zakazom żadnych lokali gastronomicznych, restauracji, dyskotek, ani klubów fitness, które na co dzień kontrolowane są we wspólnych patrolach z inspektorami sanepidu.

Zabierzów: Rozegrał mecz mimo zakażenia koronawirusem. Jest akt oskarżenia
Piłkarz Kmity Zabierzów wyszedł na murawę i rozegrał mecz, mimo iż wiedział, że jest zakażony koronawirusem. Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Janowi P. Prokuratura ustaliła, że 19 sierpnia 2020 roku Jan P., piłkarz Kmity Zabierzów rozegrał mecz w ramach Pucharu Polski ze Świtem Krzeszowice, …

Każdego dnia policjanci z powiatu krakowskiego będą sprawdzać stosowanie się do obowiązujących nakazów i zakazów, bo ich celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Ujawnienie złamania nakazu głównie kończy się nałożeniem mandatu karnego lub w przypadku odmowy skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Za lekceważące podejście do kwestii zasłaniania ust i nosa grozi mandat do 500 złotych. W przypadkach rażących naruszeń policjanci będą o nich informować sanepid, który z kolei w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych.

- Przypominamy też, że osoby objęte kwarantanną bezwzględnie powinny pozostać w domach, stosując się do decyzji służb sanitarnych, bo za nieprzestrzeganie tych zasad grozi grzywna do 5000 złotych albo też kara pieniężna  nakładana przez sanepid w wysokości do 30 tysięcy złotych – informuje podkom. Justyna Fil. - Policjanci sprawdzają stosowanie się do zasad kwarantanny. W działaniach tych w styczniu wspierali ich żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.

inf. KPP Kraków

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje