wtorek, 29 września 2020 10:37

Powiat limanowski coraz bliżej czerwonej strefy. Znajdzie się w niej po raz kolejny?

Autor Aleksandra Tokarz
Powiat limanowski coraz bliżej czerwonej strefy. Znajdzie się w niej po raz kolejny?

WSSE w Krakowie poinformowało dziś o kolejnych 29 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, pochodzących z powiatu limanowskiego. Jednocześnie jest to najwyższa dziś liczba nowych zakażeń. Powiat limanowski coraz szybciej zbliża się do osiągnięcia wskaźnika strefy czerwonej. Można powiedzieć, że „jedną nogą” już się w niej znajduje.

29 przypadków zakażenia koronawirusem. To dzisiejsze dane sanepidu, dotyczące powiatu limanowskiego. Tak wysoka liczba ostatni raz pojawiła się w tym rejonie zaledwie 5 dni temu. Mimo wszystko, jeszcze w ubiegłym tygodniu powiat notował zdecydowanie niższe wyniki. Pomiędzy 16 a 22 września przybyło 49 zakażonych. W tym tygodniu liczba ta wynosi już dwa razy tyle. Od środy, 23 września potwierdzono aż 109 kolejnych zakażeń.

Wskaźnik strefy żółtej pozostał tym samym daleko w tyle. Granica tej strefy dla powiatu limanowskiego wynosi bowiem 80 zakażeń w przeciągu dwóch tygodni.

Tymczasem ostatnie 14 dni przyniosło aż 158 nowych zachorowań. Tylko jednego przypadku brakuje, aby powiat limanowski przekroczył wskaźnik strefy czerwonej.

Ciekawym zjawiskiem jest zdecydowany wzrost zachorowań, obserwowany średnio co drugi dzień. 23 września powiat odnotował zaledwie 4 zachorowania. Dzień później wynik ten znacznie się zwiększył. Podobnie sytuacja wygląda dzisiaj. 27 września zakażenie potwierdzono u 8 osób. Wczoraj powiat limanowski był całkowicie czysty. Dziś wynik znów poszybował w górę i jest największy, spośród tych odnotowanych przez inne małopolskie powiaty. Czy można przypuszczać, że wyniki z dwóch dni są sumowane?

Na terenie powiatu zakażenie potwierdzono w ostatnim czasie u księży z dwóch parafii. Duszpasterze z Podłopienia chorobę przechodzą bezobjawowo. W związku z zakażeniem katechety z Jaworznej, tamtejsza szkoła przeszła na tryb nauczania zdalnego. Sytuacja ta będzie utrzymywała się przez najbliższy tydzień.

Powiat limanowski: Zdalne nauczanie w jednej ze szkół. Zakażony katecheta i uczennica
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Jaworznej (gmina Laskowa) przez najbliższy tydzień będą uczyć się zdalnie. Wszystko za sprawą pozytywnego wyniku testu na koronawirusa u katechety i uczennicy jednej z klas. Od wczoraj, 28 września, uczniowie szkoły podstawowej w Jaworznej uczą …

Powiat limanowski znajduje się obecnie w strefie żółtej. Strefa czerwona nie jest mu jednak obca.

Przypomnijmy, w strefie czerwonej wszędzie w przestrzeni publicznej należy nosić maseczki. W weselach i innych uroczystościach rodzinnych może wziąć udział maksymalnie 50 osób, z wyjątkiem obsługi. W kościołach znajdować może się 50% obłożenia budynku. Usta i nos muszą być zakryte.

fot. ilustracyjne

Limanowa - najnowsze informacje