wtorek, 8 marca 2022 22:50

Powiat nowosądecki: Tragiczny pożar w Tropiu. Nie żyje starsza kobieta

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Powiat nowosądecki: Tragiczny pożar w Tropiu. Nie żyje starsza kobieta

6 marca o godzinie 8.39 zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu, OSP Rożnów oraz OSP Gródek nad Dunajcem zostały wezwane do pożaru budynku mieszkalnego w Tropiu.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że dym wydobywał się z pomieszczeń zlokalizowanych na parterze oraz z kuchni i jednego z pokoi znajdującego się na pierwszym piętrze. Przed przybyciem zastępu straży sąsiedzi przystawili do balkonu znajdującą się na posesji drabinę, weszli do budynku i sprawdzili pomieszczenia na pierwszym piętrze, nie odnajdując lokatorki. Nie udało im się również nawiązać kontaktu głosowego. Strop stanowiący oddzielenie kotłowni od kuchni uległ wyraźnemu odkształceniu.

Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu zasilania w energię elektryczną oraz wejścia strażaków do budynku w celu jego przeszukania oraz ugaszenia. Podano prąd wody do objętego pożarem pomieszczenia kotłowni. Przez balkon podano kolejny prąd wody do kuchni. Zorganizowano zasilanie wodne w oparciu o znajdujący się w pobliżu hydrant.

Zamieszkująca budynek starsza kobieta została zlokalizowana na spoczniku klatki schodowej, stanowiącej połączenie parteru i pierwszego piętra. Ze względu na pewne oznaki śmierci odstąpiono od natychmiastowej ewakuacji seniorki. Ugaszono palące się w kotłowni materiały palne oraz objętego pożarem wyposażenie kuchni. Otwarto wszystkie okna w budynku w celu jego oddymienia. Usuwano spalone w kuchni przedmioty na zewnątrz oraz je dogaszano i przelewano. Zerwano znaczną część elewacji z jednej ze ścian budynku. Podłożono w pomieszczeniu kotłowni stempli pod opadnięty strop. Wezwano na miejsce nadzór budowlany. Sprawdzono za pomocą kamery termowizyjnej cały budynek. Schładzano rozgrzane ściany w pomieszczeniu kotłowni w celu umożliwienia pracy technikom policyjnym oraz biegłemu z zakresu pożarnictwa.

Po zakończeniu działań przez techników policyjnych ciało lokatorki zostało zabrane przez przybyłych na miejsce pracowników zakładu pogrzebowego. Działania strażaków trwały ponad pięć godzin. Przyczyna pożaru jest nieustalona.

Inf. i foto: PSP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje