środa, 23 września 2020 14:02

Powiat oświęcimski. Jest wykonawca. W końcu ruszą dalsze prace nad obwodnicą Zatora!

Autor Wiktoria Mitura
Powiat oświęcimski. Jest wykonawca. W końcu ruszą dalsze prace nad obwodnicą Zatora!

Umowa na budowę obwodnicy Zatora została podpisana. Nowym wykonawcą będzie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex. Do października 2021 roku wszystkie roboty mają być zakończone.

W siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie podpisano umowę na budowę obwodnicy Zatora w ciągu drogi wojewódzkiej 781. Nowym wykonawcą zostało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex.

To kolejna ważna inwestycja, realizująca plan budowy obwodnic wokół miast w Małopolsce. Wiemy jak istotne jest odciążenie centrów miejscowości od dużego ruchu drogowego, uciążliwego w takim samym stopniu dla kierowców jak i pieszych - przyznał wicemarszałek Łukasz Smółka.

Co powstanie w ramach inwestycji:

  • trzykilometrowa droga wojewódzka,
  • wiadukt kolejowy o długości 30 metrów,
  • trzy obiekty mostowe nad potokiem Rudzianka.

W celu zadbania o środowisko zainstalowane zostaną między innymi ekrany akustyczne oraz przejścia dla zwierząt. Planuje się także wykonanie dróg serwisowych do obsługi przyległych terenów, chodników dla pieszych oraz urządzeń BRD (Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego).

Zakończenia robót budowlanych zaplanowano w październiku 2021 roku, a wartość umowy wynosi prawie 23 mln zł.

Wspaniała informacja dla mieszkańców i wszystkich przejeżdżających tranzytem. Udało się szybko znaleźć nowego wykonawcę i teraz mamy nadzieję na planowe zakończenie inwestycji - dodał Edward Czesak z zarządu województwa.

Inwestycja związana z budową obwodnicy Zatora rozpoczęła się we wrześniu 2016 roku, od podpisania umowy z konsorcjum firm. Wykonawca w sierpniu 2019 roku, po zakończeniu procesu projektowania pozyskał decyzję ZRID, która umożliwiła rozpoczęcie prac w terenie.

Prace prowadzone były do grudnia 2019 roku. Wykonano około 20% zaplanowanych robót. W marcu 2020 roku odstąpiono od realizacji umowy z winy wykonawcy. Niezwłocznie po tym fakcie Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie ogłosił nowy przetarg i wybrał nowego wykonawcę.

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje