wtorek, 27 października 2020 10:25

Powiat oświęcimski. Szpital potrzebuje dodatkowego sprzętu do walki z COVID-19

Autor Wiktoria Mitura
Powiat oświęcimski. Szpital potrzebuje dodatkowego sprzętu do walki z COVID-19

Sytuacja w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu jest coraz trudniejsza. Łóżka zapełniają się bardzo szybko, a problemy z personelem się pogłębiają. Wczoraj odbyła się wideokonferencja Powiatowego zespołu Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu.

Obradom, w których wzięli udział m.in. włodarze gmin i szefowie powiatowych służb, przewodniczyli starosta Marcin Niedziela i wicestarosta Paweł Kobielusz.

Dyrektor szpitala Edward Piechulek nie krył, że sytuacja w podległej mu placówce jest dynamiczna.

– Mamy bardzo dużo pacjentów covidowych, jak również pacjentów, którzy zdradzają takie obawy. Niestety musieliśmy przekształcić nasze trzy oddziały internistyczne w covidowe. Pacjenci internistyczni będą kierowani do placówki w Chrzanowie, co jest wynikiem uzgodnień poczynionych z wojewodą małopolskim – przypomniał szef powiatowej placówki.

Piechulek zapewnił, że cała specjalistyka funkcjonuje, podobnie jak i SOR.

– Pacjentów, którzy trafiają do nas m.in. z wypadków, przejmujemy i hospitalizujemy na wyodrębnionej, “czystej” specjalistyce. Jak już informowaliśmy, zawiesiliśmy planowe zabiegi, bo musimy przesunąć personel z bloku operacyjnego do obsługi pacjentów covidowych. Na chwilę obecną mamy 73 takich pacjentów, w tym 10 podpiętych do respiratorów. Docelowo poszerzymy OIOM do 20 łóżek z respiratorami – przybliżył Piechulek.

Problemem pozostaje nadal brak odpowiedniej ilości personelu. Pomimo, że lekarze ze szpitala w Oświęcimiu nie są oddelegowani do szpitali tymczasowych, to problem z kadrą rośnie. Dziennie około 70 osób przebywa na zwolnieniu lekarskim z tytułu COVID-u, a pracujący czasem po kilka dni z rzędu medycy są przepracowani i znużeni.

Dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu zwrócił się z apelem do włodarzy, którzy sprawują nadzór nad podstawową opieką medyczną na swoim terenie.

– Mamy bardzo dużo pacjentów, którzy trafiają do naszego szpitala ze skierowaniem od lekarzy POZ z naprawdę błahych powodów. Nie możemy ich zbyć, musimy poświęcić czas na diagnostykę, minimum godzinę. W trudnej dla nas sytuacji, powinni się nimi zająć lekarze rodzinni pogłębiając diagnostykę, a nie wysyłając od razu do nas – wyznał Piechulek.

W podobnym tonie wypowiedział się dyrektor ds. lecznictwa Andrzej Jakubowski.

– Jeszcze tydzień temu odbywały się wideokonferencje ze starostami i włodarzami gmin, podczas których wojewoda prosił o wsparcie i wygospodarowanie łóżek covidowych w szpitalach powiatowych i miejskich. Teraz decyzje zapadają w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim – podkreślił starosta, dodając że nasz szpital potrzebuje dodatkowego sprzętu specjalistycznego w związku z decyzją wojewody o przekształceniu powiatowej lecznicy w wiodąca placówkę w Małopolsce Zachodniej w walce z koronawirusem.

info i foto: Powiat oświęcimski

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje