środa, 30 września 2020 11:57

Powiat oświęcimski. Szpital powiatowy zyskał nowy sprzęt oraz zmodernizowane lotnisko

Autor Wiktoria Mitura
Powiat oświęcimski. Szpital powiatowy zyskał nowy sprzęt oraz zmodernizowane lotnisko

Szpital Powiatowy im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu wzbogacił się o nowy sprzęt medyczny oraz zmodernizowane lądowisko. – Cieszę się, że do naszego szpitala trafił nowoczesny sprzęt, a medicoptery będą mogły lądować na bezpiecznym, w pełni przystosowanym do zaostrzonych przepisów szpitalnym lądowisku – powiedział wicestarosta Paweł Kobielusz.

– Lądowisko musiało zostać przebudowane, gdyż zmieniły się przepisy o szpitalnych oddziałach ratunkowych.  Co prawda w ustawie z 2019 r. jest określony czas na dostosowanie się do nowych wymagań, ale postanowiliśmy zrobić to niezwłocznie – powiedział wicestarosta Kobielusz.

Modernizacja szpitalnego lądowiska kosztowała blisko pół miliona złotych. Została przeprowadzona dzięki środkom Powiatu Oświęcimskiego.

– Zwróciliśmy się do władz Powiatu Oświęcimskiego z prośbą o środki finansowe na modernizację lądowiska i otrzymaliśmy je, za co bardzo dziękujemy. Mamy bardzo dobre relacje z Zarządem Powiatu, który rozumie potrzeby szpitala. W ramach tej inwestycji, która kosztowała blisko pół miliona złotych, zmieniliśmy pokrycie lądowiska, oświetlenie oraz nawigację. W tygodniu mamy średnio 3-4 loty, czasem także w nocy – przybliżył szef powiatowej lecznicy.

Środki w wysokości ponad 2,3 mln zł pochodzące z Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej, zostały wykorzystane do zakupu sprzętu medycznego.

Powiatowa lecznica wzbogaciła się m.in. o:

  • dwie dobrze wyposażone karetki ratunkowe,
  • aparat przyłóżkowy rtg,
  • dwa aparaty usg,
  • ekg,
  • defibrylator,
  • pompy dwustrzykawkowe,
  • materace przeciwodleżynowe,
  • łóżka do intensywnej terapii,
  • wózki do transportu pacjentów.
– To szczęśliwy dzień dla Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Otrzymany sprzęt pozwoli skuteczniej nieść pomoc pacjentom. Z tego miejsca chcę podziękować wszystkim, bez wyjątku, którzy wsparli lecznicę, bo życie ludzkie nie ma ceny – podkreślił radny powiatowy Józef Szafran.
– Korzystając z okazji, zaapelowałem do pana wojewody, aby dyżury karetki w Gminie Brzeszcze zostały wydłużone z 16 godzin dziennie do całej doby, bo ilość wyjazdów, jak i wielkość tej gminy predestynuje ją do posiadania całodobowego dyżuru – powiedział wicestarosta Paweł Kobielusz.
Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje