poniedziałek, 15 listopada 2021 12:50

Powiększenie wątroby – jak się ono najczęściej objawia?

Autor Artykuł sponsorowany
Powiększenie wątroby – jak się ono najczęściej objawia?

Powiększenie wątroby to inaczej hepatomegalia. Jest to mało specyficzny objaw. Może mieć on naprawdę bardzo wiele rozmaitych przyczyn.

Objawem powiększenia wątroby może być na przykład występowanie stłumienia wątrobowego w czasie opukiwania klatki piersiowej pacjenta oraz jego brzucha w linii środkowoobojczykowej. Znajduje się ona ponad 12 cm u kobiet i ponad 15 cm u mężczyzn. Bywa też tak, że powiększenie wątroby może być wyczuwalne w badaniu palpacyjnym, czyli przy użyciu dotyku. Lekarz dotyka pacjenta ponad 2 centymetry poniżej prawego łuku żebrowego.

Przyczyną powiększenia wątroby może być na przykład zwiększenie objętości łożyska naczyniowego oraz dróg żółciowych. Czasami powodem jest również powiększenie komórek wątrobowych, tkanki śródmiąższowej wątroby. Do przyczyn możemy jeszcze dołączyć rozrost nowotworowy. Może być on pierwotny lub przerzutowy. Na wątrobie mogą też występować liczne ropnie lub torbiele. Dlatego samodzielna diagnostyka bez pomocy specjalisty jest tutaj mocno niewskazana.

Powiększenie wątroby a jej działanie

Powiększenie wątroby może przyczyniać się do znacznego zaburzenia jej prawidłowego działania. Czasami może to być przyczyną naprawdę poważnych problemów ze zdrowie. Najważniejsze zadania wątroby to syntezowanie licznych białek. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim czynniki krzepnięcia, albuminy oraz enzymy. W dodatku wątroba jest odpowiedzialna za produkowanie i wydzielanie żółci. Wątroba neutralizuje toksyny i bierze udział w metabolizmie kwasów nukleinowych. Wątroba jest również odpowiedzialna za gromadzenie węglowodanów i witamin. Ma również swój znaczny udział w termoregulacji.

Powiększenie wątroby – jakie są najczęstsze przyczyny takiego stanu?

Wątrobę można wyczuć poniżej łuków żebrowych. Nie zawsze jest to symptomem chorobowych. Może to wynikać po prostu z fizjologii. Niektóre osoby mają wątrobę położoną trochę niżej, a inne trochę wyżej. Wątroba może się również przemieszczać. Zazwyczaj wynika to z wysięku z opłucnej. Powiększenie się obwodu brzucha może brać się ze wzdęć albo wynikać z nadmiernej wagi ciała. Dlatego, aby stwierdzić powiększenie wątroby, konieczne jest wykonanie dalszej diagnostyki u pacjenta.

Powiększona wątroba może również wynikać z jej zapalenia. Możemy tutaj wymienić między innymi: wirusowe zapalenie wątroby (typu A, B, C), czy alkoholowe zapalenie wątroby. Wśród przyczyn powiększenia wątroby możemy też wyróżnić niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby.

Więcej na biznespolski.com.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka