czwartek, 3 marca 2022 12:43

Powłoka ceramiczna: Co warto o niej wiedzieć?

Autor Artykuł sponsorowany
Powłoka ceramiczna: Co warto o niej wiedzieć?

Kwestie ekologiczne wymusiły na producentach samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych rezygnację z powłok lakierniczych starej generacji i ich zastąpienie nowymi, przyjaznymi dla środowiska naturalnego lakierami na bazie wody. Z perspektywy wielu właścicieli pojazdów to działanie wpłynęło niekorzystnie na trwałość powłoki lakierniczej, a co za tym idzie wartość pojazdu. Z tego powodu coraz większym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju metody, których celem jest przedłużenie trwałości lakieru.

Ochrona lakieru

Interesuje Cię powłoka ceramiczna – Warszawa oferuje szeroki wybór systemów zabezpieczenia lakieru. Powłoka ceramiczna jest pod wieloma względami jednym z najbardziej atrakcyjnych. Wiąże się to przede wszystkim z poprawą komfortu użytkowania pojazdu, który jest znacznie mniej podatny na zanieczyszczenia niż przed jej aplikacją.

Powłoka ceramiczna pomaga chronić lakier na kilka sposobów. W pierwszej kolejności na uwagę zasługują właściwości hydrofobowe. Woda nie osiada na karoserii, ale po niej spływa. W praktyce oznacza to znacznie mniejszą podatność lakieru samochodowego na zabrudzenia i zanieczyszczenia. Jednocześnie, dzięki właściwościom hydrofobowym czyszczenie pojazdu jest znacznie łatwiejsze – brud nie przywiera do karoserii i można go z niej z łatwością spłukać.

Drugą ważną cechą powłok ceramicznych są ich właściwości antykorozyjne. Po nałożeniu powłoki zabezpieczającej lakier jest mniej podatny na chemię i ptasie odchody. W efekcie, karoseria jest mniej narażona na uszkodzenia wynikające z oddziaływania m.in. soli drogowej czy wspomnianych powyżej ptasich odchodów.

Trzecim czynnikiem zewnętrznym, który wpływa niekorzystnie na lakier samochodowy jest promieniowanie UV. W ekspozycji na promieniowanie słoneczne lakiery samochodowe przejawiają tendencje do płowienia i odbarwiania się. Powłoki ceramiczne ograniczają szkodliwy wpływ promieni UV na lakier, który zachowuje oryginalną kolorystykę przez długi czas eksploatacji.

Poprawa estetyki lakieru

Powłoki ceramiczne wykonuje się nie tylko ze względów ochronnych. Ich ważną cechą są walory estetyczne. Ceramika wydobywa głębię lakieru. Po nałożeniu warstwy ochronnej lakier nabiera efektywnego wyglądu, staje się bardziej szklisty.

Walory estetyczne powłok ceramicznych stanowią dla wielu kierowców jeden z podstawowych czynników przemawiających za wykonaniem ceramiki. Ze względu na właściwości ochronne powłoki poleca się aplikować bezpośrednio na samochody nowe. Istnieje również możliwość ich aplikacji w przypadku samochodów używanych. W zależności od stanu lakieru nałożenie powłoki ceramicznej może wymagać uprzedniej regeneracji lakieru.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka