czwartek, 25 kwietnia 2024 06:00

Ceny owoców mogą nas jeszcze zaskoczyć! Wszystkiemu winien obecny mróz

Autor Katarzyna Domagała
Ceny owoców mogą nas jeszcze zaskoczyć! Wszystkiemu winien obecny mróz

Niespodziewany powrót zimy w kwietniu może uderzyć po kieszeni nas wszystkich jesienią. Ceny jabłek i śliwek mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent! Kto za to odpowiada? Otóż, mróz, który nawiedził Polskę w ostatnich dniach. Rolnicy z małopolskiego "zagłębia owocowego" przyznają, że sytuacja jest poważna.

Sprawę opisał szerzej Onet.

Po ciepłej zimie i błyskawicznym nadejściu wiosny, rośliny ruszyły w tym roku ze swoim okresem wegetacji szybciej niż zwykle. Ale potem przyszło ochłodzenie, które zatrzymało rozwój zbóż, ziemniaków, rzepaku czy truskawek.

Z dużym strachem obserwujemy to, co się dzieje - mówi Onetowi Adam, producent jabłek spod Łącka.
Mróz jest już od kilku dni. W jednym sadzie może być kilka stopni mniej lub więcej niż w sąsiednim, położonym kilkaset metrów dalej. To sprawia, że jedne sady zmarzły bardziej, inne mniej - dodaje.
Fot.: Pixabay

Rolnicy się boją

Kolejni rolnicy z Sądecczyzny już teraz szacują, że jesienne zbiory mogą być o 20-30 proc. niższe niż zwykle. Dotyczy to jabłek i śliwek. Jeśli chodzi o wiśnie i czereśnie, może być jeszcze gorzej. Te wczesne owoce nie będą miały szansy odbić sobie tych kilku dni, gdy zima wróciła.

Mróz ścina wodę w wykształconych już liściach oraz nie pozwala rozwijać się kwiatom - tłumaczy Stanisław, sadownik z wsi Łukowica.

Co więcej, czytamy w Onecie, mróz uniemożliwia loty pszczół, które mają za zadanie zapylanie kwiatów na drzewach owocowych. Bez tego, nie będzie owoców.

Fot.: Pixabay

Ceny owoców mogą nas zaskoczyć

Jeśli przewidywania rolników okażą się prawdziwe, a mróz rzeczywiście zmniejszy jesienne plony, to ceny jabłek czy śliwek mogą skoczyć nawet o kilkanaście-kilkadziesiąt procent. Branża przetwórcza raczej tego nie odczuje, zapasy są duże. Gorzej sytuacja może wyglądać na rynku detalicznym. Sadownicy, by odrobić straty, podniosą ceny, a sprzyjać będzie temu fakt, że owoców na rynku będzie mniej. Jeśli tak się stanie, odczujemy to podczas zakupów.

Źródło: Onet

Fot.: Pixabay

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka