W niecałe 24 godziny doszło do trzech pożarów na terenie zabytkowego młyna w Tarnowie. Nie pierwszy raz straż dostaje wezwanie na ten teren.
W przeciągu kilkunastu godzin ogień pojawił się w budynku na ulicy Kołłątaja w Tarnowie. Jak poinformował nas oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w młodszy brygadzista mgr Marcin Opioła:
Wczoraj były dwa zdarzenia. Pierwsze nastąpiło o 15:21, gdzie na miejscu pojawiło się 24 strażaków z trzech zastępów. Pożar miał miejsce na poziomie parteru, gdzie paliły się śmieci. Działania trwały 2 godziny. Natomiast jeśli chodzi o drugie zdarzenie, to miało ono miejsce o 18:31. Działania trwały mniej więcej godzinę czterdzieści pięć minut. Wtedy pożar został zlokalizowany między ścianami przestrzeni między tynkowej. W akcji brało udział 12 strażaków z trzech zastępów.
Jeżeli chodzi o dzisiaj, to dziewięciu strażaków z dwóch zastępów przez dwie godziny gasiło ogień. Nie mamy jeszcze szczególnego opisu dzisiejszych działań.
W spawie wypowiedział się dla nas również oficer prasowy aspirant sztabowy Paweł Klimek:
Doszło do pożaru, ale przybudówki znającej się obok Młyna Szancera. Jest to teren należący do niego, ale tym razem nie płonął sam młyn.
Wczoraj miały odbyć się oględziny biegłego z zakresu pożarnictwa, czego się nie udało wykonać, ponieważ doszło do samozapłonu, który został już dogaszony. Oględziny miały być przeniesione na dzisiaj, ale ponownie, tak jak wczoraj, doszło do samozapłonu.
Jeśli chodzi o przyczyny pożaru, to czekamy na decyzję biegłego w tej sprawie. Szansa na to, że samo się to podpaliło, jest bliskie zeru. W przybudówce znajdował się skład opon. Jest to najpewniej działanie celowe lub niecelowe. Warto jednak podkreślić, że jest to jedynie wstępna kwalifikacja, przyjęta przez strażaków gaszących pożar.
To nie pierwszy ogień, który pojawił się na terenie Młyna Szancera. Jeszcze w lipcu doszło tam do pożaru, a pierwsze tego typu historie pojawiały się już w 2015 roku.
Młyn Szancera to zniszczony kompleks budynków przemysłowych z XIX wieku, ulokowany przy ul. Kołłątaja w Tarnowie. W jego skład wchodziły młyn zbożowy, kaszarnia, spichlerz oraz laboratorium przemysłowe. Były to budowle o konstrukcji drewniano‑murowanej. Jest to jeden z nielicznych obiektów architektury przemysłowej o charakterze zabytkowym w mieście. Znajduje się on na turystycznym szlaku śladami tarnowskich Żydów.
fot: Głos24 / Praca własna