wtorek, 6 września 2022 11:53

Praca i życie z makiawelistą – jak go rozpoznać i nie dać się zdominować?

Autor Artykuł sponsorowany
Praca i życie z makiawelistą – jak go rozpoznać i nie dać się zdominować?

Makiawelizm to szczególna, wysoce szkodliwa kombinacja mrocznych cech osobowości i powinna być traktowana z ostrożnością. Makiaweliści mają negatywny wpływ na jednostki i całe organizacje. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak działa makiawelizm i co można zrobić, aby sobie z nim poradzić.

Czym jest makiawelizm?

Makiawelizm to cecha osobowości, która oznacza:

  • przebiegłość,
  • zdolność do manipulacji,
  • dążenie do użycia wszelkich środków niezbędnych do zdobycia władzy.

Makiawelizm jest jedną z cech tworzących Mroczną Triadę, obok narcyzmu i psychopatii. Opierając się na aktualnych danych, ma tendencję do zmniejszania się z wiekiem i częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

Wykorzystywanie strategii do zdobywania władzy i prestiżu

Cecha osobowości została opisana przez Machiavelli’ego w książce „Książę”, napisanej w XVI wieku. Machiavelli napisał książkę, aby opisać, w jaki sposób przywódcy mogą wykorzystywać strategie, aby zdobyć władzę i prestiż. Cecha osobowości makiawelizmu została również opisana we współczesnych badaniach nad przywództwem. Na arenie przywódczej osoby, które osiągają wysokie wyniki w makiawelizmie, bywają przebiegłe, manipulujące i używają wszelkich środków niezbędnych do zdobycia władzy politycznej.

Makiaweliczny przywódca maksymalizuje swoją osobistą moc

Makiawelizm to skłonność przywódców do kłamstwa, manipulacji i stosowania przymusowej perswazji w celu zaspokojenia własnych potrzeb. Osoby, które osiągają wysokie wyniki w makiawelizmie, niekoniecznie mają formalną władzę, ale angażują się w techniki zwiększające ich poczucie własnej wartości. Są biegli w technikach zarządzania wrażeniami z naturalnym talentem do wpływania na innych z głównym celem maksymalizacji możliwości dla własnej osobistej mocy.

Normy moralne i etyczne nie mają znaczenia dla makiawelistów

Makiaweliści nie mają większego względu na przestrzeganie norm moralnych i etycznych.  Koncentrują się na pieniądzach, władzy i rywalizacji oraz kładą niewielki nacisk na budowanie społeczności, dbanie o siebie i zaangażowanie rodziny. Chcą wygrać za wszelką cenę. W miejscu pracy makiaweliści angażują się w pochlebstwa, oszustwa, przymus i mogą być obelżywe.

Jak radzić sobie z makiawelistami?

Makiaweliści mogą być destrukcyjni i żerować na dobrej naturze kolegów, stosując mieszankę miękkich i twardych taktyk, takich jak uwodzenie i zastraszanie. Ten rodzaj zachowania może mieć szkodliwy wpływ na samopoczucie psychiczne. W związku z tym ważne jest, aby ustalić granice i rozważyć rozmowę z klinicystą, który może pomóc w zmniejszeniu niepokoju i stresu związanego z kontaktem z makiawelistą.

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z makiawelistami i jest kilka zachowań, których należy unikać. Jeśli czujesz, że w Twoim środowisku czy to pracy, czy domowym jest makiawelista i chcesz dowiedzieć się więcej na temat sposób radzenia sobie z taką osobowością mądrym krokiem będzie skontaktowanie się z psychologiem. Jeśli nie jesteś gotowy na spotkanie twarzą w twarz, interesującym rozwiązaniem jest platforma z psychoterapeutami / psychologami online, którzy udzielą Ci fachowej pomocy bez konieczności osobistych konsultacji.

Materiał powstał we współpracy z Avigon.pl - Pomoc psychologiczna online - bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje